Eмисия новини

Гласът на времето

"Гласът на времето" е коментарно предаване за култура, история и философия на програма "Христо Ботев" на БНР. То се излъчва всяка неделя от 9.30 до 11.00 часа. Заглавието е вдъхновено от златния хит на "Щурците", музиката от който звучи в сигнала на предаването.

Всяко издание се води от един от четиримата водещи: поетът и журналист Радослав Чичев, поетът и публицист Бойко Ламбовски, журналистът Даниел Ненчев и писателят, поет и критик Емануил А. Видински. 

Всяка седмица предаването е посветено на различна ключова дума. Водещият и събеседниците в студиото дискутират върху нейната историческа, културна и философска символика и контекста отвъд събитийната актуалност и злободневната делничност. 


Публикации

Класиците

Особено в литературата, но и в други области на творчеството и познанието, някои фигури приемаме за класици. По-сетне те с имената и творчеството си оказват влияние и в културата, и в образованието, и стават своеобразни жалони в цивилизационния път на..

публикувано на 02.12.24 в 11:17
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори..

публикувано на 27.11.24 в 18:12

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

В България има читателски интерес към исторически и биографични книги

Разговор за границите – национални и интелектуални. Политологът и преводач Явор Сидеров и Пламен Николов от "Академия "Роза" разказват за проекта си "Центифолия" под шапката на Университетското издателство към СУ "Св. Климент Охридски", за..

публикувано на 11.11.24 в 17:29

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов,..

публикувано на 04.11.24 в 12:50

Каква е медийната грамотност в България?

Как децата и възрастните формират представата си за света и защо е важно четенето и обсъждането на литература?  С участието на Валентина Стоева, председател на фондация "Детски книги" и съосновател на фондация "Четене", Кристина Христова, председател..

публикувано на 29.10.24 в 16:36

Женската сила днес

Понятието във фокус на това издание на “Гласът на времето” е женската сила.  Как сериозните проблеми, като домашното насилие, травмите и психическите препятствия могат да бъдат трансформирани през изкуството?  От какво имат нужда жените,..

публикувано на 22.10.24 в 11:05

Оръжието

Темата за оръжието е занимавала човешките умове, откакто на света има човеци. Вероятно преди това, а може би и след човеците ще е занимателна. Говорим за стрели и копия, за картечници и танкове, но и за дронове, за пейджъри, за изкуствен разум, за..

публикувано на 07.10.24 в 11:25

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов,..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Независимостта, като синоним на свободата – преди и сега

В това издание на "Гласът на времето" се съпоставят два контекста - историческия и съвременния, а поводът е празника "Независимост на България". "Независимостта на България беше зачеркната с две черти. Имаше поколения Българчета, които не знаеха какво..

публикувано на 22.09.24 в 13:40