Те са тандем, който променя хода на историята на изкуството. Техните проекти се реализират и след смъртта им, като доказателство, че духът е по-силен от материята.
Днес Кристо и Жан-Клод продължават да вълнуват милиони хора по света, които са преживели техните проекти и очакват последния и най-голям досега – Мастаба в Абу Даби. Но какво от тази история може да бъде използвано днес и в бъдеще?
Как изкуството да бъде пример за обединение в един свят, в който лесно се поляризираме?
Какво от модела на Кристо и Жан-Клод може да бъде приложено, когато става дума за ново изкуство?
Кое от тяхната история може да служи за вдъхновение на млади артисти, но и въобще на хората?
Как публичното изкуство променя градовете?
Как България да се погрижи за името на Кристо, така че името на Кристо да се погрижи за България?
Това издание на дискусионния формат “Гласът на времето” по национална програма "Христо Ботев" обръща внимание на важните аспекти от историята на Кристо и Жан-Клод, които ще имат отражение в бъдещето.
Така например, журналистката Евгения Атанасова подготвя голяма книга – биография на Кристо и Жан-Клод, за която ще разкаже. В родния град на художника Христо Явашев – Габрово се подготвя официалния старт на регионален център за изкуства Кристо и Жан-Клод, за който говори Маргарита Доровска. Художникът Лъчезар Бояджиев, разказва за личните си спещи с Кристо и Жан-Клод. От Берлин – документалистът и журналист Йордан Тодоров споделя за събитието с мапинг върху Райхстага и срещата си с Майкъл Кълън, от когото започва историята с опаковането на германския парламент преди 30 години.
Художникът Александър Вълчев говори за това как Кристо и Жан-Клод са вдъхновение за него.
Наскоро кметът на Париж Ан Идалго и Общинският съвет във френската столица единодушно гласуваха площад, намиращ се в близост до Пон Ньоф, да бъде преименуван в чест на Кристо и Жан-Клод, 40 години след като двамата превръщат най-популярния мост в Париж Пон Ньоф в произведение на изкуството.
Чуйте повече!
Снимки – Wolfgang Volz©/СГХГ, НХГ
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
В епизод 598 "Трамвай по желание" среща отново своята публика с младата режисьорка Анастасия Събева. Конкретен повод за лятната радиоразходка са двете последни постановки на Анастасия: "Многострадалната Геновена" в Старозагорския театър "Гео Милев" и провокативното заглавие "Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите,..
Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи. Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с " Граница" (2017). С тези си..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg