От архива на предаването “Авторът и неговата публика” (от 23 януари 2010 г.): Новите стихове на Валери Петров в изпълнение на автора
В “Авторът и неговата публика” не ви представям Валери Петров, защото това е невъзможно. За един час да се разкаже всичко (или поне малка част) за едно повече от 70-годишно присъствие в литературата, в театъра, в киното, заедно с постиженията в превода - от години Шекспир звучи по българските сцени, пресътворен с брилянтния стих на Валери...
Не, за всичко това няма да става дума в “Авторът и неговата публика”. Направихме, което Поетът сам пожела - да прочете пред микрофона на програма “Христо Ботев” своите нови и най-нови стихотворни послания.
Валери Петров отговори на нашата покана - донесе новите си стихове, които, сами ще се уверите, личи, че са писани сега.
Изкушавам се да разкажа за разните перипетии около сценариите му, изкушавам се да цитирам редове от поемите “Тавански спомен” или “Ювенес дум сумус”, изкушавам се да поканя някой от големите актьори, които са рецитирали негови стихове и са играли в театралните празненства.
Нека ви призная - Валери Петров не пожела да стане така.
Поетът се съгласи да седне пред микрофона и наистина – наистина! – да прочете в характерния си стил, без патос и без апломб своите нови стихотворения; това което е написал... не знам, не посмях да попитам - в последните месеци или в последните дни...
Така че - не ви представяме Валери Петров изцяло, а Валери Петров - от вчера и от днес. Буквално.
Аз искрено се надявам някой ден той да се съгласи да седне с нас в студиото и да си поговорим за много, много неща - как се прави пробив свален филм да стигне по някакъв начин до екрана (учил ме е на това!, но без резултат.) Как се превеждат хиляди редове от английски – и то, бога ми, английски отпреди 1616 -това е годината на смъртта на Шекспир, ако не се лъжа... Как се пишат тези поеми, които любителите на изящната литература запомнят наизуст от първо четене... За много неща бих искал да попитам Валери и се надявам това да стане някой път. А засега - едно предложение за любителите на изящната литература - новите стихове на Валери Петров.
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..
На Светли понеделник в "Terra Култура" се срещнахме с писателя Владимир Зарев и последният му роман "И аз слязох". В търсене на паузата в историята на Иисус от Назарет – от рождението му в пещерата до 33-та година, писателят отчита и половин век от своя собствен човешки живот. Вътрешният монолог през годините е воден от познанието за саможертвата на..
Нежно и интимно, красиво и цветно е настроението на новата стихосбирка "Пролетни танци" от писателката и художничка Евгения Михалска. Юлияна Томова представя авторката и книгата, чиято официална премиера предстои ма 29 април (вторник) от 18:30 ч. в Литературен клуб "Перото" при НДК. Специален музикален акцент в събитието ще бъде Константин..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват емоционалната връзка на художничката с пейзажа, с тишината и конкретните повторяеми географски дадености на любимите за нея места. "Отвъд спомена" е свързан с магическото място Болата в Каварна, а "В..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Еверест. Осемнайсет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокия път". Изключителното усилие е съпътствано от героични дела и..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg