Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юджийн Чадборн открива третата седмица от лятната концертна ретроспектива на „Аларма Пънк Джаз”

Юджийн Чадборн на третия „Аларма Пънк Джаз Фест” в Дома на киното.
Снимка: Илиян Ружин
На 16 август в „Аларма” ще слушаме концерта на фрийк-джаз ветерана от Ню Йорк доктор Чадборн в Дома на киното, провел се на 3 май т.г. като част от третия фестивал „Аларма Пънк Джаз”. Д-р Чад е легендарна фигура в американския ъндърграунд джаз. През последните 30 години е работил и продължава да работи с някои от най-важните музиканти от американската и европейската авангардна сцена като Джон Зорн, Аки Такасе, Паул Ловенс, Марк Рибо, Хан Бенинк и др. Съосновател на комедийното блус-фрийк-кабаре дуо (а в последствие и трио) The Jack & Jim Show – заедно с незабравимия Джими Карл Блек, барабаниста на Mothers Of Invention. Поет с китара (и доста често с банджо), странстващ музикант, дизайнер на обложки за дискове от подръчни, и дори отпадъчни материали, музикален критик, философ. Каквото и да кажем за д-р Чад, ще е недостатъчно. Затова тази вечер просто ще го послушаме – защото музиката разказва най-добре…

А в интернет приложението на предаването ви предлагаме част от интервю с д-р Чад, в което той разказва за живия досег с музиката и за онази „нерафинираност”, която все повече изчезва от света около нас, подменяна от „продукти”…
„Днес всичко е много по-лесно. Ако в годините, когато бях млад човек правеше по 50 концертни и студийни дубли, от които избираше кое да влезе в албума му, днес можеш да документираш и издадеш всичко и си практически независим. Производството на дискове всъщност е много евтин процес. Най-скъпото в един диск е опаковката, а през последните години аз все по-рядко записвам за големи лейбъли и все по-често правя собствени издания с ръчно изработени обложки от подръчни отпадъчни материали. Това е част от една по-обширна концепция за ръчния труд и за живия досег, която следвам. Днес, когато можеш да изтеглиш едва ли не всеки албум от интернет, това, което може да го направи по-ценен за теб и да те накара да си го купиш, е живият досег с автора – примерно, ако авторът сам е направил обложката. Добър пример за това е лейбълът Inkanish Records на Джими Карл Блек – Джими беше един от пионерите на „самиздата” – нещо твърде нетипично за неговото поколение, свикнало музикалният продуцент да те открие, да ти плаща аванси, да ти е като баща. Днес нямаме нужда от това – можем сами да произвеждаме и да разпространяваме дисковете си и повярвайте, ако след концерта на два съседни щанда стоят авторът със своите грозни ръчно направени дискове и представител на голям лейбъл с дискове с лъскава опаковка и каталожен номер, авторът обикновено продава десет пъти повече. Защото хората днес повече от всякога имат нужда от жив контакт. То е като с живата музика, която винаги ще я има, дори в трудни времена – защото хората винаги имат нужда от живия контакт – независимо дали ще е авангарден концерт, или просто сватба или някакво шоу. Аз самият живея живота на странстващ музикант именно поради това – заради този ежедневен жив контакт с хората”.

През седмицата в „Звуково изобразяване на града” в „Аларма” ще слушаме още белградския джипси-фънк-суинг секстет Naked, Bernays Propaganda от Скопие, още един концерт на Юджийн Чадборн – този път в квартет с Георги Дончев, Росен Захариев и Александър Евтимов-Шаманчето в „Чешкия център” – и друг един специален проект – музикално разклонение към филма на живеещия в Германия български режисьор Иван Станев Moon Lake – запис от Първо студио от деня на премиерата на филма, когато „Аалара Пънк Джаз” и „Киномания” заедно организираха най-добре посетения радио концерт от началото на фестивала ни досега.
По публикацията работи: Цветан Цветанов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програма "Христо Ботев" празнува културата в реално време

На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..

публикувано на 01.11.24 в 16:55
Германски полицаи откриха във Волуяк крадени германски авточасти за 8 милиона евро

Актуални и паметливи

В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..

публикувано на 01.11.24 в 15:53

Националната литературна награда "Йордан Радичков" се връчва днес

В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков.   Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..

публикувано на 01.11.24 в 15:42

Сърцето пътува

На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..

обновено на 01.11.24 в 15:41
премиера на балета

Класика и публика

Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър (или един оперен режисьор) изпълнява задълженията си. "Опера на площада", "Музи над водата", "Опера в парка", "Опера на върховете"... Как нещата се превръщат в мисия?  Акад. Пламен Карталов ,..

публикувано на 01.11.24 в 15:40