Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната литературна награда "Йордан Радичков" се връчва днес

Снимка: Национална литературна награда „Йордан Радичков“

В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков, автор, издател и внук на големия български писател Радичков.  

Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков посочва като пример сборника "Свирепо време", който с появата си предизвиква смут в литературната критика, но е приет с вълнение от младите читатели.

Радичков споделя за своята "Книжарница за една книга" – пространство, създадено, за да насочи вниманието върху добри книги, останали в периферията на читателското внимание или пренебрегнати като значимост.

Денят на народните будители Радичков свързва не толкова с конкретни действия, работа и физически препятствия, колкото с чувствата, мислите и способността да изпитваме емпатия към живия човек срещу нас.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:

За 5-и път днес ще бъде връчена Националната литературна награда "Йордан Радичков" за сборник с разкази. Радичков е роден в близкото до Берковица село Калиманица и гимназиалното си образование завършва в Берковица, поради което писателят остава духовно свързан със северозападния град и там е учредена наградата на негово име. 

От Берковица в "Артефир" се включват проф. Боян Биолчев – председател на журито тази година, и Горан Атанасов, за да разкажат как протича конкурсът.

За Националната литературна награда "Йордан Радичков" са номинирани шестима автори – Веселина Седларска за книгата "Животът е тълковен речник", Деян Енев за  "60 разказа", Здравка Евтимова за "Луничави разкази", Михаил Стоянов за "Машина за пуканки",  Петя Кокудева за "Патагонци, тролове и още мои роднини", Тодор Костадинов за "Разкази против забрава – Анти-некролози".

Номинираните са определени от жури в състав професор Боян Биолчев – председател  и членове Костадин Костадинов, Тодора Радева, Горан Атанасов и Силва Хачерян, като тази вечер след финално обсъждане ще бъде обявен лауреатът.

Акад. Биолчев споделя, че не може да открои общия дух между номинираните сборници. Литературата е отворено пространство, където новопоявилият се трябва да се различава, по думите на литературоведа.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50