Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Омбудсманът - застъпник на човешките права и пазител на обществения интерес

Константин Пенчев - омбудсман на Република България.
Снимка: Кирчо Стоичков

„Омбудсманът трябва да има подвижни приемни и да бъде там, където има нужда от него. Трябва да бъде в онази болница, където през 21 век умира малко дете от операция на апендицит, там където машините за хемодиализа са стари и да провери защо обществените поръчки за тях се бавят, във всяко полицейско управление, където има насилие или във всеки дом, където има насилие или издевателство на властта, омбудсманът трябва да бъде дори пред блок 20 в Ямбол, да провери дали масово се нарушават законни права или хората масово нарушават закон” - думи, произнесени в Народното събрание след избирането на Константин Пенчев за омбудсман на Република България.
За близо месец с конкретните си действия Константин Пенчев събуди интереса и доверието на нас, гражданите към тази институция. За какво още можем да разчитаме на неговата подкрепа, как ще работи с неправителствените организации, с местните обществени посредници - отговорите на тези въпроси ще чуете от Константин Пенчев.

По публикацията работи: Цвета Шопова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каньонът на антилопата – по-загадъчната версия на Петра

Няма начин да не сте виждали снимки от Каньона на антилопата в щата Аризона. Фотосите са любими скрийнсейвъри със завладяващите си червено-оранжеви цветове, които доста напомнят преливащите нюанси на скалите   в йорданския град Петра. Каньонът се намира в земите на индианците навахо край градчето Пейж. Не е известно кога точно “бледоликите“ са..

публикувано на 06.10.24 в 12:20
Силвана Грънчарова и Христина Топалова (Инка)

Животът е единно цяло между енергийните и физическите човешки умения

Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца,..

публикувано на 05.10.24 в 09:05
Бишкек

Прилича ли Киргизстан на Швейцария

Неотдавна бях в Киргизстан и там почти всички ме питаха "Била си си в Швейцария?". Защото някои гости сравнявали природата на далечната азиатска страна с държавата на шоколадите и Алпите. Да, наистина в Киргизстан има ледници, върхове седемхилядници, тучни ливади с щастливо пасящи крави, овце и кончета и бистри реки, от които с наслада да пиеш. Обаче..

публикувано на 04.10.24 в 16:35

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05