Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешествие до Папуа-Нова Гвинея

Снимка: Архив
Папуа-Нова Гвинея е една от най-трудните за пътуване страни в света. Разположена е на площ от 462,840 кв. км. в тектоничната зона Тихоокеански огнен пръстен, който обхваща източната част на втория по големина остров в света. Зоната е известна с вулканичната си активност, чести изригвания, земетресения и цунами. Бреговата линия е дълга 5 152 км. Верига от планини, по-голямата част от които са покрити с тропически гори, е разположена по дължината на острова. Най-високият връх е Маунт Вилхелм - 4 509 м. Теренът е много труден за изграждане на национална транспортна инфраструктура. В някои области аеропланите са единственият вид транспорт. Около 80 процента от населението на страната живее в селскостопански региони с много ограничени или почти никакви съоръжения, познати и използвани навсякъде по света.

© Снимка: ВВС

Много от племената населяват изолирани планински райони и нямат почти никакъв контакт помежду си и с външния свят. Често това означава и липса на парична икономическа система.
Папуа-Нова Гвинея е уникално място от лингвистична гледна точка, защото на територията й се говорят повече от 700 местни езика. Това обуславя и назоваването й като най-разнообразната в културно отношение нация в света.
Петър Берон е точният гид и разказвач на това пътуване.
730 езици, съобщения за съществуване на човекоядство в Ириан Джая (индонезийската част на острова), „островът на райските птици”, „Хауз тамбаран”, ритуалът „посвещаване на юношите в мъжественост” и уникалността на „мъжкия костюм” от дръжка на тиква са темите на ток-шоуто със Симеон Идакиев.

неделя, 24 юли, от 18.20 часа
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена и Павел Благеви

Да посрещнеш 68-ия си рожден ден обикаляйки Анапурна

Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..

публикувано на 18.12.24 в 08:35
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15