Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възкресение Христово - празникът на празниците

Снимка: Архив
В навечерието на Възкресение Христово се извършва чудото на Благодатния огън на Божи гроб, за което нашите слушатели ще научат от Величкия епископ Сионий, който участва в българската делегация, която ще донесе Благодатния огън в страната от Йерусалим.
Поздравления за слушателите на програмата от Негово светейшество българския патриарх и митрополит софийски Максим, от Негово преосвещенство апостолическия екзарх Христо Пройков председател на Епископската Конференция на Католическата църква в България и от пастор Евгений Найденов от Българска Свободна Църква "Света Троица”.
Различията и приликите в отпразнуване на Възкресение Христово у нас и по света. Ще се опитаме да пренесем слушателите в различни точки на България и света, за да усетят атмосферата на празника там.
След 11 часа, когато започва празничната вечерня в храмоветe, наречена „Второ Възкресение”, чрез подвижна радиостанция ще направим съпричастни на чудото на Възкресението българите, които нямат възможност или не могат да стигнат до храма Господен.

неделя, 24 април, от 10.00 часа
По публикацията работи: Ана-Мария Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вели Чаушев: Понякога добрата дума храни човека

Само няколко месеца след дебюта на предаването, в началото на 1995 г. в едно от изданията, отредени за така наречените ни "специални" гости, т.е. изявени, обичани, доказали се в попрището си хора на словото и духа, гостува актьорът Вели Чаушев. Той беше чест участник в предавания на програмата, освен това беше лично изкушен от словото като автор на..

публикувано на 07.06.24 в 15:36

Проф. Кирил Топалов: "Възрожденски труд" би трябвало да означава позитивна енергия, подем на духа

За какво се говори във и около Националната библиотека, с какво ново значение се сдоби думата "библиотека" в преходните времена, защо Възраждането и възрожденският дух се споменават, когато се окаже, че нещо трябва да се свърши без пари?… На тези въпроси отговори известният писател и обичан преподавател по българска възрожденска литература, от..

публикувано на 31.05.24 в 14:41
Фрагмент от Енинския апостол от ХІ в., един от най-старите запазени старобългарски паметници

Българският е първият книжовен славянски език

Някъде между самодоволното убеждение, че целокупното човечество знае и се прекланя пред ролята на България в световната цивилизация и болезненото себеунижаване и себеотричане стои познаването и реалната представа за мястото ни в мозайката на европейската култура. За това познание, осъзната любов към родното и признателност към стореното от светлите..

публикувано на 23.05.24 в 09:17

"Ние, българите" и "те, политиците" – Петър Горанов, философ

Навярно ви прави впечатление, че, особено когато изказваме огорчение, възмущение, критика и т.н., ние предпочитаме да говорим в множествено число, т.е. вместо местоименията "аз" и "той", "тя", "то", използваме "ние" и "те" – "ние българите", "те политиците, министрите народните представители, лекарите, учителите" и т.н. И това съвсем не е тясно..

публикувано на 15.05.24 в 10:45

Ясен Антов: Като не си знаем българския език добре, ние го заместваме с първото клише, което ни идва отвън

Някои от дългогодишните ни слушатели сигурно помнят характерния глас на писателя Ясен Антов, който често звучеше по програма "Христо Ботев" обикновено с неговите сладкодумни разкази за пътешествия и природни красоти или с хумористични миниатюри. Когато го поканих да се включи в предаването, което тогава се наричаше "Какво се крие зад думите",..

публикувано на 09.05.24 в 09:04