Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Музикотерапия“: По време на Ренесанса

Снимка: Архив

Още в началото на епохата се възраждат античните схващания за въздействието на музиката и хармонията на сферите. Но към тях се добавя засиленият интерес към човека и към земната красота на тоновото изкуство. Музиката не се явява чрез вслушване в звученето на космоса, нито чрез екстатичното преживяване на божественото от душата, тя се създава от човека, който „се учи от природата”, както подчертава самият Леонардо да Винчи.

Не е неприлично да успокояваме душата си с песни и музика. Сицилианските мелодии например са по-подходящи за спокойните души, галските, напротив, за възбуждане на движение, италийските заемат средата между тях. На благородните души подобава повече музика, възпроизвеждана чрез пеене или свирене на струнни инструменти, духовата музика не им съответства, пише Паоло Вержерио в трактата си „За благородните нрави и свободните изкуства”.

Адам от Фулда конкретизира защо музиката принася голяма полза за държавата – служи за развлечение, без което човек не може да живее. Освен това тя прогонва тъгата и мъката, а меланхолията предизвиква великите в света: императори, крале, князе, консули и управници към тирания и отчаяние. Ако кралят е тиранин, музиката го смекчава; ако е кротък, музиката му дава развлечение, ако той отива на война, музиката му помага да понесе бедствията. Следователно, изкуството само по себе си е добро, а злоупотребата с него е нещо лошо.


По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Бисерка Йовчева: Медиите да не отразяват моя успех – той не е важен, а успехът на децата!

Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...

публикувано на 30.10.24 в 14:30