Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът сам по себе си е най-прекрасната приказка

Снимка: Архив

Life itself is the most wonderful fairy tale. Това е цитат на Ханс Кристиан Андерсен, за когото писането на приказки за деца е само едно от десетките му занимания и таланти, но очевидно най-успешното и непреходното. На 14 години пее в Кралския театър в Копенхаген, пише кратки разкази, първият от които се казва „Призрак в гроба на Палнаток”, а истински успешният е „Разходка от канала Холмен до източния край на остров Амагер”. Следват романи, пиеси, текстове за песни, пътешествия из цяла Европа и поредица пътеписи, като някои от тези пътеписи са миксиран жанр с философски и естетски разсъждения, а дори и включват цели приказки. По време на едно от своите пътувания из Европа Андерсен се е подвизавал и наблизо, стигнал е до Истанбул. Често прави сам рисунки и скици към своите литературни произведения, а автопортретът му от 1830 година изглежда така.

Първата му книжка с приказки със заглавие „Приказки, разказани за деца” (Tales, Told for Children) излиза през 1835 и там са приказките „Принцесата и граховото зърно”, „Цветята на малката Ида” и много други. „Оле затвори очички” излиза малко по-късно. В основата на приказката стои едни разпространен в скандинавския регион мит за съществото, наречено Пясъчния човек (във Франция го наричат Пясъчния търговец), което поръсва с пясък очите на хората, за да ги накара да заспят. Тази история дори е залегнала в израза „имам пясък в очите”, еквивалентен на „очите ми се затварят, защото много ми се спи”, който е бил много популярен през 18 век в Европа. Подобието между Пясъчния човек и елфа Оле затвори очички, чието оригинално название на датски е Ole-Luk-Oie от едноименната приказка на Андерсен е коментирано от много изследователи на Андерсен. Интересен факт е, че Пясъчният човек в приказките на Е.Т.А. Хофман и във вариантите на по-късни разказвачи вече не е добронамерена фигура, а даже постепенно става много пакостлив и дори злокобен персонаж.

Постановката на „Оле затвори очички”, която ще чуете на 5 и 12 май, е от 1964 година и в нея звучат гласовете на Славка Славова, Асен Кисимов, Лео Конфорти, Асен Миланов и Лора Керанова.

Не е важно дали си се родил сред патици, стига да си се излюпил от яйце на лебед. Being born in a duck yard does not matter, if only you are hatched from a swan's egg. – Ханс Кристиан Андерсен, автор и на приказката „Грозното патенце”.

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна Пролетният панаир на книгата

Започна едно от значимите литературни събития на сезона – Пролетният панаир на книгата, който отново събира на едно място издатели, автори, преводачи и читатели в сърцето. Над 140 издателства ще представят най-новите си заглавия на повече от 1500 кв. м площ. По време на Панаира посетителите ще могат да се срещнат със свои любими автори, да..

публикувано на 26.05.25 в 15:27
Стефан Данаилов

Стефан Данаилов: Аз съм шумен човек и от ученическите години съм въртял компанията

В последното за юбилейната ни година предаване си спомняме за чаровния и талантлив актьор Стефан Данаилов. В шеговито-сериозния стил на рубриката "Стратегия на общуването" на 31 декември 1997 г. той даде ценни съвети как да общуваме в празничната нощ. С обич и усмивка споделяме минутите с големия актьор, любимец на поколения българи, създал..

публикувано на 31.12.24 в 16:05

Съвети към домашния Дядо Коледа от актьора Васил Попов

По-зрелите сред нас добре помнят гласа и запомнящия се образ на обичания комедиен актьор. Васил Попов беше и неизменна част от новогодишните телевизионни програми, които създаваха настроение в празничната вечер. На 24 декември 1997 г. го помолих да даде някои професионални съвети на домашните любители актьори, на които се налага да се превъплътят..

публикувано на 30.12.24 в 09:55

Време за награда

В края на празничната за предаването година с удоволствие споделяме, че това, което с любов, професионализъм и постоянство правим в продължение на три десетилетия, е забелязано и оценено от студентите и преподавателите от Факултета по славянски филологии на Софийския университет. На 17 декември на тържествена церемония в аулата на..

публикувано на 25.12.24 в 11:33
Анита Николова

Учителите, които вдъхват интерес и любов към словото

Сред участниците в конкурса на предаването "За думите" по повод на 30-ата му годишнина се открои група от учители, някои от които бяха наградени за текстовете си. Ролята на учителя по български език и литература не се изчерпва с добрата подготовка на учениците по "предмета". Също толкова значим, ако не и повече, е личният пример за отношение към..

публикувано на 14.12.24 в 11:50