Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доматът – от ацтеките до Куртово Конаре

Четвъртото издание на Фестивала на чушките и доматите, традиционните храни и занаяти – Куртово Конаре ще се проведе на 7, 8 и 9 септември 2012 г. на площада пред читалището. На снимката: част от миналогодишната кулинарна изложба – конкурс за най-вкусна лютеница.
Снимка: архив община Куртово Конаре
Томатл - плод, който нараства – с това име, дадено му от ацтеките поне 500 години пр. н. е., доматът векове наред ще поражда спорове: дали е плод или зеленчук? Забърква се в родствени връзки с картофа, патладжана и дори с беладоната, заради което дълго е смятан за отровен. В Южна Америка, откъдето е неговият произход, плодовете му са ползвани внимателно и то след сваряване.
С откриването на Америка започва и голямото пътешествие на домата. По Средиземноморието се появява около 1540 г. Предполага се, че и британският бръснар (по онова време съвместявал длъжността на хирург) Джон Джералд за пръв път видял домати в Испания. Лично започнал да ги култивира от 1597 г. Имало интерес: доматите не ставали за ядене, но пък ги харесвали за украса.
Прелюбопитни са приключенията на домата по света. През 1820 г. Робърт Гибън Джонсън безстрашно изяжда домат на стъпалата пред съда в Ню Джърси, за да докаже, че от домат не се умира.
През 1893 г. в биографията на домата отново се появява съдебна институция. В САЩ е заведено дело „Никс срещу Хеден”, в което трябвало да бъде изяснен спорът: плод или зеленчук е доматът. Върховният съд решил: доматът е зеленчук, понеже се хапва с основното ястие, преди десерта.
Първите ранни домати у нас са отгледани в Куртово Конаре през 1896 г. Това става благодарение на Александър Димитров, същият, в чиято мелница две години по-рано е смлян първият килограм червен пипер в България и то, разбира се, в Куртово Конаре.
Ето защо селището с особена гордост провежда Фестивал на чушките, доматите, традиционните храни и на занаятите. За дегустациите, конкурсите, майсторските занимания по направа на лютеница и за още много други прояви разказва Емилия Шушарова.

петък, 7 септември, от 16.00 часа
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05