Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доматът – от ацтеките до Куртово Конаре

Четвъртото издание на Фестивала на чушките и доматите, традиционните храни и занаяти – Куртово Конаре ще се проведе на 7, 8 и 9 септември 2012 г. на площада пред читалището. На снимката: част от миналогодишната кулинарна изложба – конкурс за най-вкусна лютеница.
Снимка: архив община Куртово Конаре
Томатл - плод, който нараства – с това име, дадено му от ацтеките поне 500 години пр. н. е., доматът векове наред ще поражда спорове: дали е плод или зеленчук? Забърква се в родствени връзки с картофа, патладжана и дори с беладоната, заради което дълго е смятан за отровен. В Южна Америка, откъдето е неговият произход, плодовете му са ползвани внимателно и то след сваряване.
С откриването на Америка започва и голямото пътешествие на домата. По Средиземноморието се появява около 1540 г. Предполага се, че и британският бръснар (по онова време съвместявал длъжността на хирург) Джон Джералд за пръв път видял домати в Испания. Лично започнал да ги култивира от 1597 г. Имало интерес: доматите не ставали за ядене, но пък ги харесвали за украса.
Прелюбопитни са приключенията на домата по света. През 1820 г. Робърт Гибън Джонсън безстрашно изяжда домат на стъпалата пред съда в Ню Джърси, за да докаже, че от домат не се умира.
През 1893 г. в биографията на домата отново се появява съдебна институция. В САЩ е заведено дело „Никс срещу Хеден”, в което трябвало да бъде изяснен спорът: плод или зеленчук е доматът. Върховният съд решил: доматът е зеленчук, понеже се хапва с основното ястие, преди десерта.
Първите ранни домати у нас са отгледани в Куртово Конаре през 1896 г. Това става благодарение на Александър Димитров, същият, в чиято мелница две години по-рано е смлян първият килограм червен пипер в България и то, разбира се, в Куртово Конаре.
Ето защо селището с особена гордост провежда Фестивал на чушките, доматите, традиционните храни и на занаятите. За дегустациите, конкурсите, майсторските занимания по направа на лютеница и за още много други прояви разказва Емилия Шушарова.

петък, 7 септември, от 16.00 часа
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22