Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Танцът през вековете”: ХХ столетие и неговите танци

БНР Новини
Рагтайм е музикален жанр, предшественик на джаза, добил изключителна популярност между 1897 и 1918 година.
Снимка: Архив
ХХ век е изпъстрен от разнообразни културни и художествени явления, много често противоположни едно на друго. Още в края на предишното столетие в музиката и в хореографията се забелязва засилен интерес към традициите на народите извън Европа, фолклора на Изтока и ранните форми на негърския джаз. И ако класическият балет върви по своя утвърден път, то битовите танци усвояват всичко ново и още през ХІХ в. сред обичаните танци се нареждат кубинската хабанера и североамериканския кейк-уок.
И както винаги се случва – новата ритмика и образност обновяват не само лекия жанр, но повлияват и композиторите от академичните направления. Най-ярко открояващи се стилове в началото на века са джаза и рагтайма. Те произлизат от една от формите на американския народен театър, а именно менестрелното шоу, при което бели актьори разиграват комични сцени от живота на негрите и изпълняват техни песни и танци. Така афро-американския фолклор оказва съществено влияние върху развитието на съвременния естраден танц.
Епохата на рагтайма, която продължава едва две десетилетия променя коренно световното изкуство. Рагтаймът е едновременно и танц и пародия, той разкрива красотата на свободното движение, насеченият ритъм провокира нарушаване на точността и придава своеобразна механичност на тялото, съпроводена с лека ирония, ярка музика, бодрост и веселие.
ХХ век създава окончателно разделение между лекия жанр и високохудожественото изкуство. Оттук нататък тяхното развитие тръгва в съвсем различни посоки. Въпреки че това не означава пълна изолираност и липса на връзки помежду им. Напротив, съществува взаимно влияние и взаимно проникване.
В средата на века джазът престава да бъде танцувален жанр и се превръща в музика за концертно изпълнение. Нараства популярността на стилове като боса нова, ча-ча-ча, ритъм енд блус и рок енд рол. Различната музикална култура променя облеклото, прическите, поведението и разбира се – самото движение в танца. През 70-те години на мода идват дискотечните танци и активните възбуждащи ритми на рока, рапа, брейка и родствените им стилове. Все повече ритмичната пулсация излиза на преден план, но и прекрасното владеене на тялото като инструмент в танца. Веселбата и забавлението от движението става ръководно начало.
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Бисерка Йовчева: Медиите да не отразяват моя успех – той не е важен, а успехът на децата!

Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...

публикувано на 30.10.24 в 14:30