Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Танцът през вековете”: ХХ столетие и неговите танци

БНР Новини
Рагтайм е музикален жанр, предшественик на джаза, добил изключителна популярност между 1897 и 1918 година.
Снимка: Архив
ХХ век е изпъстрен от разнообразни културни и художествени явления, много често противоположни едно на друго. Още в края на предишното столетие в музиката и в хореографията се забелязва засилен интерес към традициите на народите извън Европа, фолклора на Изтока и ранните форми на негърския джаз. И ако класическият балет върви по своя утвърден път, то битовите танци усвояват всичко ново и още през ХІХ в. сред обичаните танци се нареждат кубинската хабанера и североамериканския кейк-уок.
И както винаги се случва – новата ритмика и образност обновяват не само лекия жанр, но повлияват и композиторите от академичните направления. Най-ярко открояващи се стилове в началото на века са джаза и рагтайма. Те произлизат от една от формите на американския народен театър, а именно менестрелното шоу, при което бели актьори разиграват комични сцени от живота на негрите и изпълняват техни песни и танци. Така афро-американския фолклор оказва съществено влияние върху развитието на съвременния естраден танц.
Епохата на рагтайма, която продължава едва две десетилетия променя коренно световното изкуство. Рагтаймът е едновременно и танц и пародия, той разкрива красотата на свободното движение, насеченият ритъм провокира нарушаване на точността и придава своеобразна механичност на тялото, съпроводена с лека ирония, ярка музика, бодрост и веселие.
ХХ век създава окончателно разделение между лекия жанр и високохудожественото изкуство. Оттук нататък тяхното развитие тръгва в съвсем различни посоки. Въпреки че това не означава пълна изолираност и липса на връзки помежду им. Напротив, съществува взаимно влияние и взаимно проникване.
В средата на века джазът престава да бъде танцувален жанр и се превръща в музика за концертно изпълнение. Нараства популярността на стилове като боса нова, ча-ча-ча, ритъм енд блус и рок енд рол. Различната музикална култура променя облеклото, прическите, поведението и разбира се – самото движение в танца. През 70-те години на мода идват дискотечните танци и активните възбуждащи ритми на рока, рапа, брейка и родствените им стилове. Все повече ритмичната пулсация излиза на преден план, но и прекрасното владеене на тялото като инструмент в танца. Веселбата и забавлението от движението става ръководно начало.
По публикацията работи: Даниела Найденова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04

Настояще и бъдеще на ЦЕРН – от какво е изградена Вселената и как функционира

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г.  Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..

публикувано на 01.12.24 в 10:10

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30