Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Менюто днес: порция сурова риба, кисело-солена тиква и сладко от боб. Добре дошли в Йокохама!

Ирен Ямами в музея „Сокай” във Велико Търново при представяне на книгата си „Архаични символи в бродерията”: „Трябва да пазим и ценим, това, което имаме. В Япония треперят над всичко, да го съхранят, да го има”
Снимка: Архив
Наричат го „град, който никога не спи”. Втори е след столицата Токио, но притежава най-голямото пристанище в страната, толкова изпреварило времето, че е известно като „порт на бъдещето”. Само на 30 км от Токио, Йокохама е много повече от сателит и спално помещение на мегаполиса. Посреща туристи, дошли специално да видят най-високия вътрешен морски фар в света Yokohama Marine Tower, една от най-високите сгради в Азия – небостъргача Ландмарк, 296 метра, да се любуват на странната светеща вятърна кула, да разгледат Музея на конната цивилизация или да се разходят из градината Санкейен със запазени японски къщи в автентичен стил.
Ирен Величкова – Ямами може дълго да разказва за Йокохама. Омъжена е за японец. Познава онези скрити за окото различия в привичките и общуването, за които няма да прочетете дори в най-подробния пътеводител. Ядат ли японците тиквени семки? Защо, след като в страната цъфтят череши, се внасят череши от други държави? Как така, ще ви попита японец, посетил България, оставяте милионите да се търкалят безпризорно по улицата, най-много нощем да ги покриете с найлон… Но те остават там, нощем, купища пари?! Из всички български села и градове? Всъщност, става дума за купчините дини, на които никой у нас не се учудва. Но за японеца е шок, тъй като при тях дини се продават и по 150 щатски долара.
Една от най-неизследваните територии, които носят ключа за разгадаването на даден народ, е неговото везмо. В Япония Ирен Ямами води занятия по бродерия. Дори далеч от България, тя продължава изследователската си работа върху българското везмо. Инициатор е за създаването у нас на Национална работилница „Седянка”, където майсторките и всички почитатели на шевиците, везмото и традицията да имат свое място за срещи. През 2012 г. Ирен Ямами издаде книга „Архаични символи в бродерията”.
Колко близко сме останали и колко сме се отдалечили от родовата си памет? Разстоянията нямат значение, ако продължаваме да носим своя знак. Дали духът на традициите слага отпечатък върху съвременното архитектурно „везмо”, с което „бродираме” своите нови градове и модерните си отношения? Всяка среща с Ирен Ямами е различен и по-богат прочит на онова, което наричаме българо-японски културни връзки.

петък, 23 ноември
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05