Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Препятствието български език

Снимка: БГНЕС
• За все повече български граждани за съжаление българският език е точно това. Става дума за хората, за които той не е първият език, който усвояват в семейството си. Още по-жалко е и това, че училищната програма, за тези, които посещават училище, не успява да ги приобщи към националния език на страната, в която всички ние живеем. Не веднъж сме установявали, че начинът, по който се учи предметът български език и литература, затруднява и отчуждава от езика дори и онези, за които той е майчин. Учителите на децата билингви, както ги наричаме, всекидневно са разпънати между „спуснатите” програми и образователни изисквания и реалните умения и интереси на напълно реалните си ученици. Нека чуем от самите тях с какво се сблъскват, как преподават, какво успяват да постигнат с учениците си и какво препоръчват, за да не излизат от училище полуграмотни, полуобразовани и полуинтегрирани български граждани. Разговаряме с учителките от 67 ОУ „Васил Друмев” в София Невена Филипова, Галя Величкова и Юлия Ваклинова и с директорката на ОУ „Христо Ботев” в село Николаевка, Варненско, Павлина Иванова, която споделя за впечатляващите резултати от ограмотяването на деца билингви с помощта на сугестопедията.
• Езикови справки по радиото: „мънинко, тънинко, сладинко”.
• Моята любима дума: Люба Дашовска, гл. уредник в Националния политехнически музей.
По публикацията работи: Венета Гаврилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод пет: Дегустации и шокиращи шоколадови вкусове

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 02.01.25 в 17:10
Д-р Стефан Константинов

На здравния фронт – нищо ново!

Обективно-аналитичен поглед към календарната 2024 г. в сферата "медицина и здравеопазване" отправихме заедно с д-р Стефан Константинов. Неговата ерудиция и различни гледни точки от позициите, които е заемал, бяха гарант за автентичност. Нашият гост е бил активен деец на БЛС, министър, изпълнителен директор, но преди всичко специалист по акушерство и..

публикувано на 02.01.25 в 15:14
Баку, Азербайджан

Особености на азербайджанския начин на живот

Азербайджан е гостоприемна страна. Към гостите там се отнасят като към близки роднини, освен това стриктно следват заветите на предците си и пазят националната култура от външни влияния.  Някои местни традиции изглеждат доста странни за туристите. Събрах онези от тях, които изненадват чужденците. Гостът е цар! В Азербайджан се..

публикувано на 01.01.25 в 10:06

Трапеза без виц не бива

Очаквано разговорите и дейностите ни в навечерието на новогодишната нощ, ако не предимно, то поне за малко се завъртат около трапезата. В предаването "За думите" даваме своя принос към темата, обаче с нещо специфично. Представяте ли си хубава задушевна празнична вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено!..

публикувано на 31.12.24 в 16:35

Дубайският шоколад е най-търсен днес

Безглутеновите торти, като част от здравословното хранене са сред търсените сладкиши днес. "През тези 15 години опит вече съм придобила опит, но и днес казвам, че да направиш торта не е лесно и трябва много желание и обич, а колкото по-трудно е толкова по-предизвикателно. Все повече хора и то не само млади се обръщат към здравословното хранене т.е...

публикувано на 31.12.24 в 12:15