Съветските войски нахлуват в Афганистан през декември 1979 година с оправданието, че изпълняват своя интернационален дълг в защита на народната демократична власт в Кабул. За девет години в бойните действия в Афганистан участват 500 хиляди съветски войни, почти 15 хиляди от тях загиват, а около 50 хиляди са ранените.
В навечерието на годишнината от края на съветската инвазия в Афганистан руският министър на отбраната Сергей Шойгу награди ветераните от тази война с паметни медали и парични премии: „Вашето мъжество и сплотеност са достоен пример за днешното поколение войници и офицери. За времето, изминало от изтеглянето на съветските войски от Афганистан, техните действия бяха оценявани нееднозначно, но за Русия и нейния народ тези войни завинаги ще останат истински патриоти”, заяви Шойгу на церемонията.
Същевременно в Държавната Дума се обсъжда предложението ветераните от Афганистан да бъдат приравнени към ветераните от Великата отечествена война, особено при получаването на безплатни жилища, а в Горната камара на руския парламент се обсъжда идеята за приемането на закон за подпомагане на семействата на изчезналите безследно в Афганистан военни. В цяла Русия днес се организират и тържествени и траурни мероприятия, свързани с годишнината от изтеглянето от Афганистан.
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg