Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зад витрините на една изложба

БНР Новини
„Българска археология 2013”
Снимка: БГНЕС
Помните ли стихотворението на нобелистката Вислава Шимборска - „Музей”?

Има съдове - няма апетит 
Има пръстени, ала взаимност няма
най-малко от 3 столетия…


Тази изложба е различна, не защото напоследък думата „различна” стана модерна. Седмата Национална изложба „Българска археология 2013” носи особено обаяние. В нея окото не е заслепено толкова от изобилния блясък на златото, което напоследък едва ли не се превръща в мерило за престижно откритие. Ще пропуснем без коментар и вампирите. Тази изложба е стилна! В нея, въпреки огромния диапазон между епохите, има странна вътрешна хармония. Представени са експонати от общо 17 обекта. Хронологията им варира от ранната праистория до Средновековието. Тук са и резултатите от проучванията на пещерите Козарника и Редака, край Белоградчик. Ако поне символично искате да „поскитате” из още интересни места, погледнете към витрините с находки от праисторическите Козарева селищна могила и Юнаците. Разгледайте къснобронзовия некропол на Балей, Видинско. Отбийте се в Античната Аполония, а също и до Емпорион Пистирос край Септември. Късноантична и средновековна крепост има и при Бяла, Варненско. Що иманяри десетилетия безпощадно разравяха и търгуваха с артефакти при Улпия Рациария, при Видин. И още има. Представяте ли си колко съкровища са приютявали недрата на такъв район, който по силата на навика продължаваме да наричаме Североза (па)днала  България… А е  с толкова богата материална и духовна култура! Римската колония Деултум, Бургаско продължава да подсказва, че все още сме длъжници в знанията си за древните хора. Праисторията и римският период при Нова Надежда - Хасковско, златодобивният рудник от късната бронзова епоха Ада тепе до Крумовград са красноречиви свидетелства, че все още има какво да учим за бита, уменията и мъдрото отношение на предците към заобикалящия ги свят. Имаме възможност да сравняваме. И да се изненадваме: оказва се, човекът някога е обичал да се кичи с украшения също толкова, както го правият днес неговите пра-пра-внуци… Символът за сърце е също толкова еднакво красноречив и разбираем, независимо от бездната на вековете. Не по-малко силно е било желанието на някогашния предтеча да защити дома си, семейството, близките. Не е щадял сили: разкопавал, градил ровове, трупал могили, полагал зидове... Как иначе щяха да оцелеят до наши дни.
...Когато спирате пред витрините, вгледайте те се в откритите предмети. Те са ням свидетел на времето, останало привидно далечно от съвременния ни делник. Артефактите носят полъха на стаената страст и  болка, частица надежда и  любов… послания, в които, ако се вслушаме, ще ставаме по-добри и по-мъдри.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Валентин Георгиев

В обществото ни битува убеждението, че българите са известни като добри математици. То се подхранва от успехите на нашите момчета и момичета в различните олимпиади по дисциплините, свързани с математиката. По принцип математическите наклонности се проявяват още в началото на обучението, а често е и като влюбване от пръв поглед. При Валентин..

публикувано на 28.07.25 в 17:05

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35