Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории без визов режим в „Кривата на щастието” от Иво Иванов

Иво Иванов разказва така, че всичко да изглежда твърде лесно – и пътуването до Америка, и завръщането в България, и влизането в залата, и промъкването зад вратите на съблекалните. Този български журналист живее в Канзас, САЩ. Списъкът с изданията и сайтовете, които публикуват неговите статии е дълъг. Почти толкова е дълъг и списъкът с имената на неговите герои, взети от реалността. Те са от безброй националности, обаче Иво Иванов ни среща лесно с тях, защото в историите му няма визов режим. Всеки запалянковец може да проследи съдбите на любимите си спортни звезди, но да види зад тях душата на целия свят – това е откровен и брутален талант.
Докато четеш книгата на Иво Иванов си толкова увлечен, че трудно си даваш сметка дали се изкачваш, или се спускаш по „Кривата на щастието”, но му имаш доверие, че дори от влакче на ужасите ще слезеш цял. В тези истории няма евтини хитрини, литературни и рекламни трикове, но има непреодолима гравитация и огромно пространство за дишане. Права е авторката на предговора Мирослава Иванова, като казва, че това е „литература, която може да се чете за здраве”. Там някъде ще е и „вината” Иво Иванов да има толкова много верни фенове още от първата си книга - двутомника „Отвъд играта”. Причината може би се крие и в неговите смъртоносно точни метафори или в спокойния му маниер на разказване. Иво сякаш ни отстъпва за малко очилата си да погледнем през тях звездите, каквито той ги вижда – живи, реални и чупливи хора. И веднага сме склонни да му повярваме, че травмите на душата са по-страшни от тези по костите и мускулите.
Докато все още светът е Олимпиада, няма как да не се замислим за всички писти, игрища, стадиони и дори несъществуващи футуристични олимпиади, през  които Иво Иванов ни води, за да ни покаже един свят, който само сме се заблуждавали, че познаваме. „Кривата на щастието” започва като разговор за спорта и се превръща в short-novel за „живота, Вселената и всичко останало”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15