Финансовата индустрия харчи поне 120 милиона евро годишно, за да влияе на политическите решения в Брюксел чрез различни лобистки групи. Данните са от изследване на неправителствената организация „Корпоративна Европа”, Австрийската федерация на профсъюзите и Австрийската камара на труда и според тях показват сериозен проблем с демократичността на европейските институции.
Поне 700 организации като бизнес асоциации, консултантски компании или фирмени ПР-офиси си разпределят тези десетки милиони евро годишно, за да осигурят на финансовата индустрия привилегирован достъп до хората и структурите, които вземат политическите решения. Този достъп, според авторите на изследването, е факт, защото от 17 проверени официални експертни групи към европейските институции, 15 са били доминирани от представители на финансовия сектор. Това донякъде обяснява защо наложените от кризата реформи в този сектор се оказаха толкова трудни и защо съпротивата срещу регулацията му беше толкова силна, пише в доклада по темата.На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg