Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Аларма Пънк Джаз” и Културният център на СУ представят Rosenquarzexpress

Концертът в залата на Университетски театър „@лма @лтер” е първи от съвместната инициатива на програма „Христо Ботев” и Културния център на СУ

БНР Новини
Rosenquarzexpress @ Галерия „Антракт”
Снимка: Деница Аргиропулос

Радиофестивалът „Аларма Пънк Джаз” на програма „Христо Ботев” и Културният център на СУ „Св. Климент Охридски” започват съвместна серия концерти под мотото „АлаRма Pъn(K) Дjаз: СУниверситетски арт пространства!”. Инициативата има както облагородяващ ъндърграунд сцената, така и изследователски характер – т.е. в рамките на поредица от месечни концери с участието на неконвенционални български и чуждестранни артисти и групи, предавани пряко по БНР от различни арт-пространста на СУ (Театър „@лма @лтер”, Аулата, Яйцето), ще се опитаме да нарисуваме една съвсем нова звукова картина на Университета. Идeята е сходна с инциативи като концертите на „Радио Студент” (Любляна), предавания пряко по Radio SC от Театър &TD в Загреб фестивал N.O.Jazz, ъндърграунд концертите от Солунския Политехнически университет и др.

Началото е на 23 април от 21 ч. с една от най-интересните пост-уейв/дарк-блус формации на новата софийска сцена – Rosenquarzexpress. Възникнала в Мюнхен, където Илияна Бешкова (китара, глас, автор на песните) живее от 15 години, групата минава през различни формати – от соло-проект до квинтет – с участието на музиканти като Пако Хаймес (Мексико) и Хуан Велез (Перу) от Radio Minga, визуални артисти като Верена Кремер и Нели Воева, герои на тукашната ъндърграунд сцена като Павел Стойчев – барабани, перкусии, електроника (Surbahar, Artmospheric Crew, Band Of Mad Women), Свилен Иванов – бас-китари (Morebasser), Мирян Колев – китари (E.U.E.R.P.I.) и множество гости: Тавис Престън от Шотландия – контрабас (The Bedlam Club), Орлин Цветанов – цигулка („Трендафил & Чугра”), Асмир Сабич от Босна – перкусии (Vuneny, Majmoon) и др.

Емблематична група за фестивала „Аларма Пънк Джаз”, от 2012 г. насам Rosenquazexpress има над 30 участия у нас, включващи още фестивалите Beglika Free, Vola Open Air, Artmospheric, „Нищо Подобно” (Стрелча), „Улица Нов Живот”, „В Двореца” в Балчик и Нощта на музеите и галериите в Пловдив, както и балканско турне с концерти на площад „Камара” в Солун и на живо по радио Kanal 103 в Скопие. За краткото си съществуване Rosenquazexpress има завидна биография от съвместни участия със световни групи и музиканти като Hugo Race Fatalists (ex-The Bad Seeds), No Joy (Канада), Dirty Beaches (Канада), Featuring Yourself (Германия), Monozid (Германия), Zea (Холандия) и др.

В музиката на Rosenquazexpress сивата баварска депресия неусетно преминава в деликатно-ироничен коменар върху изкуствеността на естеството, а влиянията от The Cure и други класици от 80-те съвсем естествено се трансформират в психеделични западноафрикански рифове („Малийско интро”) и метафизични речитативи (Frau Schiksal). Песни като „Между сезоните”, Silver Spoon, „Август”, Why All Those Women могат съвсем сериозно да ви разтърсят, както и други като Women With Curls, Fernbeziehung и „Викинг и принцеса” могат да ви разсмеят, но не с глуповатия смях на средностатистическия българин, а по един съвсем различен начин, така че хем да ви е забавно, хем и леко да ви е неудобно накрая. Неслучайно Илияна Бешкова е автор на идеята и съсценарист на едно от най-атипичните за тукашните грубовати разбирания за сатира радиопредавания предавания „Изповедта на Яростин Зезула”.

Въобще, музика, създадена от български артист, но по рождение надскочила съвременната българска ъндърграунд сцена с десетилетия. На което Илияна Бешкова, с присъщата й скромност, отговаря: „Просто не искам да ми е скучно и немузикално”. И тук се връщаме отново там, откъдето започна този текст – към куража и любопитството да откриваш нови светове, а не цял живот да се идентифицираш с едно единствено звучене и един единствен почерк, колкото и уникални да са били те за времето си.
(сп. ЛИК, август 2012 г.)

Вход свободен с пожелателни дарения в шапка от XVIII век.

В момента групата подготвя първия си пълнометражен албум, който ще излезе наесен, а 11-ият „Аларма Пънк Джаз Фест” вече е в ход. Очаквайте в края на тази седмица още Keira Is You и „Абсолютно Начинаещи” в клуб Maze, както и презентация на продължението ни по Радио Бинар „Пънк Джаз” с участието на Яцек Пелка от Keira Is You като дост-диджей в „Ной Берлин”. А следващия месец – Zoambo Zoet Workestrao от Словения, Tudosok от Унгария и самия Лайко Феликс, благодарение на Института „Балаши” (Будапеща) , както и филмова програма която ще обявим следващата седмица.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40

Британският критик Грегор Таси – впечатлен от солистите, хора и оркестъра на Софийската опера

Днешното издание на "Неделния следобед" е посветено изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър..

публикувано на 30.06.24 в 08:05