В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук.
Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през 2021 година за първи път излага свои картини в България, Алберт Хаджиганев вече е постигнал компонентите на една творческа кариера, правещи я значима – завършил е Висшето национално училище за изящни изкуства в Париж (Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts de Paris), излагал е в знакови с историята си изложбени пространства във Франция, получил е някои много престижни награди. Работил е с големи галерии и правил изложби в много страни на Европа и в САЩ. Негови картини са в големи частни и държавни колекции. И, разбира се, в домовете на много истински ценители на живописта от всички континенти (без Африка). Изпълнил е с истински смисъл и съдържание акта си на бягство през 1982 през граничната бразда от България, устремен в посока Франция, за да стане художник."
Тя разказва за посещението си миналото лято на негова изложба в Ноармандия по повод 70-годишшнината му: "Атмосферата - едновременно тържествена и неформална, наситена с респекта и обичта на хора, дошли от съседните кантони и цяла Франция да почетат художника и човека, българина - се е врязала завинаги в паметта ми. Чух много красиви, докосващи думи от приятели, колекционери и официални лица".
Изложбата продължава до 17 април.
Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..
"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..
Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар". В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1980..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg