Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Леонидов – рицарят на Книгата

БНР Новини
Румен Леонидов
Снимка: БГНЕС

Обявяването на Румен Леонидов за „Рицар на книгата” на 23 април 2014 година в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий” прозвуча повече от естествено. Точно този български поет, публицист, преводач, издател и внук на войвода отдавна води явна битка без примирия в защита на Словото и на Смисъла. За да се спази съвсем старата поговорка: „Ако искаш някой да ти свърши работа, намери зает човек”, в категорията „Интернет базирани медии” тази година беше отличен Румен Леонидов за неговия сайт Факел.бг. Този сайт се радва на голям успех в интернет и миналата година стана носител на наградата „Христо Г. Данов” за най-добра електронна медия.
След деветте стихосбирки, след толкова обширна печатна и ефирна публицистика и след всички белези от покрайлитературни рани на талантливия човек и без рицарско признание му е ясно кога и как се случват празниците и делниците на твореца. Така че благородното назоваване на постиженията на Румен Леонидов в категория „интернет базирана медия” е по-скоро официален намек, че отсега нататък освен негова вътрешна потребност, ще е и негов дълг да брани ценните и истински книги, автори и читатели насред най-уязвимата и най-масово поразяващата съвременна арена – мрежата. Фактът, че в България отбелязваме Световния ден на книгата и авторското право с „посвещаването” на Рицари, е жест, с който бием камбаната, че благородните занимания като четене и писане на книги имат нужда от подкрепа, от защита, от спасяване. Кой има по-спешна нужда от помощ: книгата, българският език, читателите, поетите, литературата, издателите, библиотекарите, учителите, децата, нацията, българското образовано ДНК? Това не е въпрос. Това е многогодишна липса на отговор и заради тези „осбени” заслуги към родната книга българските издатели, книготърговци и литературни агенти не отличиха нито един общественик или политик със званието „Рицар на книгата”. Не че нещо се случи. Само краткият разговор с Румен Леонидов вече в ролята му на „Рицар на книгата” ни подсети, че всички участваме според силите, грамотността си или безразличието и бездарието си в тази немеждузвездна, но небесна битка вътре в нас. А ще носят навярно отговорност накрая и пред безкрая – заради всички – само най-талантливите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15