Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Сава Димитров: „Няма нищо по-вълнуващо от това да помогнеш на таланта да блесне...”

В петъчната вечер ще възкресим спомена за доайена на българската школа по кларинет проф. Сава Димитров. През 1940 г. в Попово, родния град на маестрото, се случва нещо необичайно. Местното музикално дружество „Арфа“ организира бенефисен концерт на  Сава, който тогава няма и 20 години. Особено горд от първото по рода си събитие в провинциалния град е учителят Христо Дюлгеров- цигулар, един от основателите на Русенската филхармония. Тъкмо той насочва Сава Димитров към кларинета. Историята има и продължение: с парите от споменатия бенефис, а това означава и пръв досег с публиката, Сава си купува мечтания инструмент. В Музикалната академия попада в класа на проф. Стоян Стоянов. Безспорните качества на бъдещия корифей на кларинета го отвеждат в Прага, където усъвършенства дарбата си при професорите Ржиха и Хорак. Те му отварят очите за т. нар. Бьом- система. Въпреки съблазнителните обещания за бляскава кариера на концертиращ артист в ония ранни години, Сава Димитров е непреклонен: ще се върне в България, за да открива нови таланти. Професорът има неоценима заслуга за въвеждането на споменатата Бьом - система у нас. А през 1946 публиката в зала България бурно го аплодира на първия му самостоятелен концерт.
Успехът е впечатляващ! Критиците не пропускат да отбележат чистия звук и вроден усет за моделиране на фразата. Проф. Димитров, светла му памет често припомняше за голямата си любов към камерното музициране.
Оценяваше и ролята на свиренето в оркестър. Незабравимите години, когато бе солист на Софийската филхармония и оркестъра на Софийската опера. Колкото до камерното партньорство, Сава Димитров с нескрито вълнение си спомня срещата със забележителната пианистка Люба Енчева.
Почти четвърт век бяха заедно на сцената - великолепно дуо, с блестящи качества и усет за партньорство, както писаха в печата след изявата им в Белгия. Жалко, че са оставили твърде малко записи. Обяснението на Сава Димитров: „Не сме се предлагали! Думи, изречени с достойнство на артисти от голяма класа! Чакали са, уви, други да се сетят...
След завръщането си от чужбина майсторът на кларинета успява да намери  удивителен баланс между концертните изяви и работата на педагог. С годините все по-силна става тръпката да открива таланти.
Професорът създава българската школа по кларинет, а също цялостен оригинален метод, основан на Бьом – системата. Неуспорим факт е, че най-изтъкнатите родни кларинетисти са ученици на Сава Димитров... и на неговите ученици. Редицата води Петко Радев. Ето още имена: Ангел Колев, Димо Димов, Росен Овчаров, Борислав Йоцов...
Синът на професора - Митко Димитров, светла му памет, а също внукът Сава - днес вече професор в Музикалната академия „Панчо Владигеров“.
Стана дума за интензивната концертна дейност на Сава Димитров у нас и по света. Изправял е на крака публиката в Белгия, Англия, Франция, Италия, Полша, Германия, Унгария, дори в Индия. Ценят го видни музиканти, сред които проф. Евалд Кох, с когото дълги години  са близки приятели. Проф. Шикорски допълва картината: „Сава Димитров е сред най-големите майстори на кларинета, които познавам! Блестящ темперамент, фантастична техника и много любов към всичко, с което се захваща...
В предаването ще чуете гласа на проф. Димитров – част от интервю навръх 80-ия му рожден ден през 1999 година, съхранено в Златния фонд на БНР. Ще звучи музика от Моцарт, Артур Онегер, Карл Филип Емануел Бах, Брамс, Верай, Вебер и Сен-Санс.

петък, 2 май, от 23.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Метъл класиците Макс Кавалера и Кинг Даймънд с концерти в София

Вкмени ли се стихийният вятър от христоматиите за класически метъл? О, не! Слагаме каски против батареята китарни гилзи, с която са заредили своя репертоар двама великани на коравия жанр след броени часове. Траш, дет, блек или какъвто е там метъл. Викат ѝ екстремна, агресивна музика, способна да преобърне индивидуалности – при това в по-правилната..

публикувано на 07.07.25 в 13:01

Концерти с почит към Йохан Щраус-син предстоят през август

Световноизвестният оркестър "Йохан Щраус Виртуозен Оркестра" , вдъхновен от музикалното наследство на Йохан Щраус-син, ще предложи на българската публика  поредица от концерти това лято. Турнето у нас е организирано от Георги Радев, който разказва: "Това е един много интересен състав, който е събран единствено и само заради честването на 200..

публикувано на 07.07.25 в 08:20
Рената Тебалди и Карло Бергонци

Спомен за Рената Тебалди и Карло Бергонци

Ще бъдем в плен на две оперни легенди – Рената Тебалди и Карло Бергонци съботната вечер (5 юли) от 20 часа. През 1965 година се появява ценен запис на "Дон Карлос" от Верди продуциран от фирмата Decca. Маестро Дьорд Шолти кани знаменити певци в главните роли. Като Елизабет Валоа ще слушате сопраното Рената Тебалди, Дон Карлос е тенорът Карло Бергонци,..

публикувано на 05.07.25 в 08:05

"Записки на жената призрак" оживяват в зала "България"

Новият концерт-монодрама на композитора Георги Арнаудов по едноименната книга на Яна Букова има премиера на 2 юли от 19:00 ч. в камерната зала " България ". Спектакълът е наречен   " Записки на жената призрак " . Текстът е фокусиран върху теми като опасностите на утопията, механизмите на насилието, методиките на предразсъдъците и..

публикувано на 01.07.25 в 16:36

Световен джаз в София с A to JazZ

Световен джаз в София. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура, се завръща с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Още веднъж здраво ще напоим меломанията под простора и сред уютната зеленина на Южния парк 2 от 3 до 6 юли. За 14-и път ни очакват четири луди..

публикувано на 01.07.25 в 14:34