Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

21 май - Св. Равноапостоли Константин и Елена

БНР Новини
На този ден в в Странджа се играе нестинарско хоро и се изпълнява един от най-мистичните български обреди - Нестинарството.
Снимка: БГНЕС
На празника църквата отслужва голяма литургия, а народът го отбелязва без особени обреди и обичаи.
На този ден не се работи нито на полето, нито в дома. В Родопите доят всички овцете общо, а млякото се разпределя между стопаните. Счита се, че това е празник на овчарите и се коли агне специално за тяхната трапеза и тази на мандраджиите.
В Странджа се играе нестинарско хоро и се изпълнява един от най-мистичните български обреди - Нестинарството.
Предава се по наследство от главния нестинар към син или дъщеря, а къщата му е свята, защото в нея има „столнина” или „конак” - малък параклис, в който са поставени иконите на св. Константин и Елена, а около тях на Богородица, Св. Георги, Св. Пантелеймон, Божигробски щампи и червени кърпи с изписано на тях слънце. В параклиса стои и свещеният тъпан, с който се отмерва ритъма на танца. Вярва се, че той притежава магическа сила и може да излекува този, който го носи, ако е болен. Този тъпан не се използва при никакъв друг случай.
Дълбоко в миналото се крият корените на огнения танц и още тракийските жреци влизали в жаравата, за да посрещнат настъпващото лято и да измолят благодат, здраве и плодородие от бога Слънце. Не се е променил особено смисъла на обредния танц и в днешни дни. Чрез него отново търсим опрощение и закрила и се надяваме докосвайки се до хората „прихванали” в този момент божията енергия да станем по-добри и по-истински в душите си.
Днес на празника на Св. Константин и Елен българите се събират в село Кости и село Българи и продължават да играят своя огнен танц, защото което трябва да остане намира начин да премине през времето. Има млади, има стари, мъже и жени отдаващи се на ритъма на тъпана и гласа на гайдата огласящи Странджа в тази специална нощ. Нестинарите вярват, че огънят пречиства, „възкресява” душата и опрощава греховете отблъсква злините човешки и нечовешки духове, лекува болестите и нещастието.

Поверия
Вярва се, че с този танц хората стимулират по магически път слънцето, за да им донесе плодородие и здраве. Най-пряко съприкосновение с огъня е обичаят да се прескачат разпалени огнени клади. Има поверие, че който е прескачал огъня, ще бъде здрав през годината.
В чест на светците се правят обредни курбани. Това е особено важно да се направи ако някой от рода е прекарал тежка болест или е имал неприятно премеждие.
За мъжете, които си харесат булка на 21 май, се вярва, че ще са късметлии - съпругите им ще са отлични домакини и ще им раждат синове.
Празникът се чества и като Константинов ден за предпазване от градушка.

Именници на 21 май са: Константин, Елена, Еленко, Елка, Лена, Ленко, Ленка, Еленица, Костадин, Костадинка, Коста, Койчо, Динко.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рамбо Амадеус

Alarma Punk Jazz и Club Pave представят Рамбо Амадеус

Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека.  Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..

публикувано на 25.04.25 в 12:39

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10