Подземието на най-големия храм на Балканите е било предназначено за гробница на високопоставени духовни лица, но не е било използвано по предназначение. Сега там има много икони и други предмети свързани с християнството.
Идеята за създаване на Музей на християнското изкуство възниква още през 1963 година. През 1964 г. е направен ремонт на криптата, а музеят е открит през 1965 г. Колекцията в криптата наброява около 1500 произведения, а основната й част идва от Националния археологически институт с Музей при БАН. В момента експонатите в колекцията принадлежат на повече от десет институции от цялата страна.
Националният музей на християнското изкуство е едно от най-посещаваните места в София както от туристи, така и от официални гости. Всички официални делегации, които пристигат в България, начело с президенти и други висшестоящи политици, а също и известни културни дейци, посещават криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски“.
За 50-годишнината са предвидени различни изложби – на най-забележителните представители на средновековното църковно изкуство, които в момента не се намират в криптата, както и на етиопско християнско изкуство. Предвидено е и изработване на сайт и на каталог на криптата.
Повече за историята и експонатите на музея и как ще бъде отбелязана годишнината, чуйте от репортажа на Ивайло Николов. Чуйте какво каза уредникът на музея - доцент Ралица Русева.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg