Творчеството на големия композитор се простира в широка гама от камерната миниатюра до крупната симфония. Сонати, триа, квартети, инструментални концерти, симфонии – творби, в които господства чувството за класическа пропорция; сред тях блестящо се вписват множество образни заглавия – като прочутите Картини от България или емоционално-визуалните „Миражи”, Илюминации и много др. Независимо от строгата привързаност на композитора към класическата форма, творчеството му трудно се вмества в удобни за музиколога рамки. То е, преди всичко, белязано от изключителна индивидуалност, неподправена емоционалност, независимо от професионалната строгост и подреденост. От специфичния казанджиевски усет за обем и цвят, от вроденото чувство за мярка между професионализма и богатата надареност да обагри в звук и тембри своя индивидуален артистичен свят.
На 21 октомври от 19.30 часа за творчеството на Казанджиев ще разговаряме с Драгомир Йосифов – един от изпълнителите, приятелите и ценителите на композитора. Ще си припомним знакови творби като Струнен квартет № 1, който носи многозначителното име „Перспективи”, духовия квинтет, „Илюминации”, някои от колоритните дуети за различни инструменти, и същевременно – творби от последните години – линия, която показва важната роля звуковия обем и цвят в музикалната драматургия.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg