Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътят на един млад режисьор към Христо Ботев

БНР Новини
По време на снимките на филма „Ботев – от Голгота към свобода”
Снимка: Люба Филипова

В навечерието на Деня на народните будители ви срещаме с Искрен Красимиров – 24-годишен режисьор.
Искрен засне миналата година художествено документалния филм „Ботев – от Голгота към свобода”, който е показван по БНТ Свят и вече направи едно национално турне из страната, като беше показан на учениците в 35 училища, които носят името на Христо Ботев. Искрен заминава за Испания, където на 1-ви ноември предстои филмът да бъде

Искрен Красимиров
Искрен Красимиров
представен на българската общност в Мадрид, а на 2-ри ноември – пред българска публика във Валенсия. Във филма участват деветокласници и десетокласници от врачанското училище „Христо Ботев”, както и членове на патриотичното сдружение „Единение” (доброволна гражданска, неполитическа организация), които изпълняват ролите на ботевите четници. Група учениците тръгват по стъпките на Ботевата чета, за да си отговорят на въпроса можело ли е да бъде спасен Ботев, извървяват обаче пътя наобратно – от лобното му място на Балкана до брега на Дунав и кораба „Радецки”. В ролята на Христо Ботев успешно влиза учителят по физическо възпитание Филип Филипов, който макар и доста по-възрастен успява да пресъздаде Христо Ботев по изключителен автентичен начин.

Телевизионен филм за Христо Ботев не се е появявал от 1969 г. след филма „Свобода или смърт” на Никола Корабов, затова би следвало да има интерес към „Ботев – от Голгота към свобода” на Искрен Красимиров, но за съжаление освен от страна на училищата, носещи името на революционера, друг интерес към филма засега няма. Хубавото е, че освен в Испания, предстои да бъде показан и на наши сънародници в САЩ и в Швейцария.

Искрен Красимиров нашумя преди две години с „Другото полувреме” – единствения български филм, посветен на верни фенове – в случая това са феновете на ПФК „Ботев” – Враца. Оттогава филмът получи няколко награди на международни фестивали, беше показван в САЩ и в Холандия. По-късно Искрен засне документалния филм „Хляб от Бога, богове от глина”, посветен на големите археологически открития в района на Враца.
В момента Искрен работи по нов мащабен проект – художествено документален филм за Софроний Врачански с работно заглавие „Грешникът – светец” с консултанти проф. Андрей Пантев и проф. Пламен Митев.

28 октомври, от 23 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15