Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Снежанка” от Николай Римски-Корсаков в еталонно българско изпълнение

В Деня на народните будители и по повод 80-годишнината на Националното радио тази събота припомняме един от най-ценните оперни записи, осъществени в Първо студио на БНР: „Снежанка” от Николай Андреевич Римски-Корсаков с участието на солисти, хора и Симфоничния оркестър на БНР, дирижирани от Стоян Ангелов. Сред изпълнителите на главните партии са емблематични имена от историята на българския оперен театър: Александрина Милчева, Никола Гюзелев, Стефка Минева, Стефка Евстатиева, Аврам Андреев, Любомир Дяковски, Румен Дойков, Любомир Виденов. В главната партия на Снежанка ще чуете солистката на Мариинския театър в Петербург и Болшой театър в Москва – народната артистка на Русия Елена Зименкова, която от 2005 година е преподавател по пеене във факултета за изкуства на Московския държавен университет „Михаил Ломоносов”.
Великолепният запис на „Снежанка” („Снегурочка” в оригинал) е осъществен през 1984 година в Първо студио на БНР и издаден през 1985 от „Балкантон”. През 1996 е реализиран на компактдиск от престижната австрийска фирма „Капричио” и се превръща в регистрация-еталон за всички изпълнители, които се осмеляват да посегнат към „най-хубавата опера” на Николай Андреевич Римски-Корсаков, според мнението на самия автор.
„Снежанка” е опера в пролог и четири действия с либрето на композитора, базирано върху едноименната пиеса на Александър Островски. Римски-Корсаков се запознава с тази приказка в началото на 70-те години на XIX век, но отначало тя не го впечатлява особено. През зимата на 1879-1880 той отново се връща към „Снежанка” и е впечатлен от поетичната й красота. „За мен нямаше по-добър сюжет, нямаше по-прекрасни и поетични образи от Снежанка, Лел или Пролетта” – споделя по-късно Римски-Корсаков. Той създава операта през лятото на 1880 година. Впоследствие не веднъж казва, че нито една негова творба не е била писана толкова бързо и с такава лекота. През 1881 партитурата е окончателно завършена, а световната премиера, състояла се на 29 януари (10 февруари по нов стил) 1882 в Мариинския театър в Санкт-Петербург, е относително успешна, въпреки че за композитора тя е по-скоро разочарование. Римски-Корсаков намира постановката за неудачна, изпълнителите – небрежни, а отношението на диригента-постановчик Едуард Направник – снизходително-презрително. Той е разочарован и от мненията на критиците. Операта обаче е приета възторжено от автора на оригинала – великия руски драматург Александър Николаевич Островски, който заявява, че музиката на Римски-Корсаков е удивителна и че не би могъл да си представи творба, по-подходяща и по-ярко изразяваща цялата поезия на руския езически култ и на тази отначало снежно-хладна, а после неудържимо страстна приказна героиня.
И тъй – мястото на действие на „Снегурочка” е приказната страна на берендеите, а времето на действие – много-много отдавна...

В солистичните партии на записа на Стоян Ангелов със съставите на БНР ще чуете:
• Пролетта-Красавица – Александрина Милчева
• Дядо Мраз – Никола Гюзелев
• Девойка-Снежанка – Елена Зименкова
• Цар Берендей – Аврам Андреев
• Лел – Стефка Минева
• Купава – Стефка Евстатиева
• Мизгир – Любомир Виденов
• Бобил Бакула – Румен Дойков
• Бобилиха – Весела Зорова
• Бермята и Масленица – Петър Бакърджиев
• Първи вестител – Димитър Станчев
• Втори вестител и Леший (Горски дух) – Любомир Дяковски

Съдържание на операта „Снежанка”


събота, 1 ноември, от 20 часа




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35