Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините.
"Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови диригенти и други хористи, които се интересуват от някои от моите песни да ги предоставя за общо ползване. Всички тези песни, които съм избрал за втория сборник са минали през сцена много пъти. Първите песни писах за "Български гласове – Ангелите", когато бях техен диригент 19 години, другите песни съм ги писал за камерен хор "Нови български гласове", който създадох в Нов български университет, за вокално трио "Евридика", има и за смесен хор…" –разказа авторът в предаването "От песен в песен".
Сборникът "Избрани хорови творби" ще бъде официално представен на 25 февруари от 15 часа в галерия "Униарт" в Нов български университет. Представянето ще включва изпълнения на някои от песните на живо с участието на камерен хор "Нови български гласове" и Университетски хор "Фолк-джаз формация" на НБУ с диригент проф. д-р Георги Петков.
Подробности за сборника, както и състави, с които проф. Петков работи чуйте в звуковия файл.
Проф. д-р Георги Петков има изключително отличаващ се стил на композиране, в който умело преплита фолклора с различни други музикални стилове. Творчеството му включва над 400 заглавия – музика, обработки на фолклор, аранжименти, оркестрации за различни състави и жанрове. Голяма част от тях се тиражират от различни световни музикални компании. Като диригент има над 1000 концерта в страната и чужбина. Има участие и в десетки международни музикални проекти. Носител е на Латино Грами 2018 – като композитор, аранжор и диригент на албума "Ал есте дел канте" – Арканхел и "Нови български гласове".
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg