Очаква се България да бъде една от страните, които ще се възползват от новото законодателство за забрана на генно модифицираните организми. То трябва да бъде гласувано от Европейския парламент днес и да очертае условията, при които държавите от Евросъюза могат да ограничат изцяло или частично генно модифицираните организми на своя територия.
Новото законодателство допуска всяка страна да може да забрани един или група генно модифицирани продукти, като за целта трябва да посочи конкретни причини, свързани със социално-икономическия ефект, политиката, градското и национално планиране, или целите, които си поставя по отношение на селското стопанство и околната среда.
Екологичните и здравни рискове обаче вече няма да могат да се използват като аргумент, ако даден продукт е получил одобрение от Европейската агенция за безопасност на храните. Това условие, според природозащитните огранизации, е победа на лобистите на биотехнологичната индустрия, защото ще направи бюрократично трудна пълната забрана на цялата територия на дадена страна.
България, която заедно с Австрия, Гърция, Франция, Унгария, Италия, Германия, Полша и Люксембург засега налага забрана, се очаква да продължи тази политика и при новия правен ред. Той обаче, според юристи, е атакуем. Те припомнят, че европейските договори позволяват ограничаване на свободното движение на стоки само при здравни и екологични рискове. Прогнозите са, че невъзможността да се използва този аргумент, ще даде основание на заинтересованите компании-производители да оспорват наложените им забрани в Европейския съд.
По-късно днес евродепутатите ще обсъждат с комисаря по вътрешните работи Димитрис Аврамопулис имигрантския натиск и трафика на хора в Средиземно море.
Заради събитията в Париж се очаква дебатите да се разпрострат върху имиграционната политика, както и върху мерките, които Еврокомисията планира за подобряване на европейската сигурност.
Комисията също ще заседава в Страсбург, като част от решенията й ще бъдат свързани с практическото прилагане на инвестиционния план на Жан-Клод Юнкер.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg