Най-важното е полицейското присъствие да не създава усещането за страх, както в тоталитарните режими, коментира Тицин. Той коментира и настроенията сред мюсюлманската общност в Париж, които е видял от първа ръка:
Има едно неприятно чувство, че да, те в момента носят отговорността към своята общност, първо, да заявят категорично и по всякакъв начин да покажат, че това, което се случи – тероризмът, не е лицето на мюсюлманската общност. Безкрайно много хора, дори мюсюлмани със забрадки, виждах на похода в неделя в Париж, което явно е демонстрация, че тези хора не искат да бъдат припознавани като такива, защото това прави техния живот много по-неприятен и по-неуютен.
Журналистът от "Дойче Веле" Александър Андреев припомни, че Меркел и почти цялото и правителство ще участват в демонстрация пред Бранденбургската врата, за да осъдят атентата срещу "Шарли ебдо". Инициативата за похода е на мюсюлманскитe дружества в страната, чиято идея е да се даде отпор на терора.
Става дума за нещо, според мен, фундаментално важно – да се покаже, че това е светска държава, в която живеят граждани, че конституционният патриотизъм е решаващото, че, както каза Меркел, тя е канцлер на всички хора, които живеят в Германия, а не само на хората с германски паспорт, нежели на християните. Тоест – да се подчертае светският характер на държавата.
Според Андреев европейските лидери трябва да приемат сериозно антиислямското движение ПЕГИДА в Германия. Над 30 000 души участваха в организираната вчера от движението-демонстрация в Дрезден. Над 100 000 обаче се обявиха против ПЕГИДА на демонстрации в цялата страна, припомни журналистът:
Онова, което наблюдавах вчера, е една добре позната история. Лидерите на движението в Дрезден започват да поставят политически искания. Тоест, според мен, ще стане нещо, което винаги се случва с популистките движения – те ще бъдат използвани като трамплин за няколко политически кариери на тези, които ще влязат в политиката и накрая самото движение ще се спихне.
Според Андреев най-голямата сила на обществата в Европа е отвореността им и свободата на гражданите в тях.
Ако си помислим, именно имайки предвид протестни движения като ПЕГИДА и призивите на националисти и на крайнодесни както във Франция, така и в Германия, включително и по цял свят, каква е алтернативата на този отворен, либерално-демократичен западен свят за мюсюлманите. Тези десетки милиони мюсюлмани, които живеят в Европа, нима могат да бъдат изпратени по домовете им? Естествено, че не могат – това отпада като алтернатива. Второ, нима могат да бъдат поставени в условия на апартейд – тоест да бъдат изолирани и да бъде направено двукласово общество – разбира се, че и това не може. Остава трети единствен начин – тези хора да бъдат интегрирани в това общество и обществото да даде тласък към реформиране на тяхната ислямска религия.
Интервюто на Силвия Великова с Найо Тицин и с Александър Андреев можете да чуете от звуковия файл.
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg