Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Пропуснатият шанс" е начало

БНР Новини
Димитър Шумналиев (вляво) и Любен Дилов-син на представят „Пропуснатият шанс” – първата книгата от събраните съчинения на писателя-фантаст Любен Дилов.
Снимка: Булфото
Книгата „Пропуснатият шанс” на писателя-фантаст Любен Дилов е наистина начало на срещите с новите поколения читатели. За което, признавам си, им завиждам! Защото все още им предстои да изпитат „Тежестта на скафандъра”, да преминат по „Пътят на Икар”, да се сблъскат с „Парадоксът на огледалото”, да запомнят „Многото имена на страха”, да видят отблизо „Демонът на Максуел” и въобще… да прочетат книгите на любимия български научен фантаст Любен Дилов. А ида се посмеят от сърце. Защото именно тънката ирония и безпогрешният усет за абсурдното са най-очарователните черти от таланта му на разказвач. Добрата новина е, че „Пропуснатият шанс” е само книга първа от поредицата „Любен Дилов. Събрани съчинения”. Пълното издание на произведенията на големия български писател идва точно навреме, за да ни припомни, че когато става дума за фантастика – българската литература никога не е стояла срамежливо в най-далечния ъгъл на европейския двор. Когато през 1976 година се връчва европейската награда за фантастика „Еврокон”, конкуренцията на финала е между „Пътят на Икар” и „Соларис”. И за първи път с наградата са удостоени едновременно двама писатели: Любен Дилов и Станислав Лем.
Не мога да гарантирам точно кой закон на роботиката е формулирал Любен Дилов. Не зная и колко от евристичните му прозрения са се доказали вече в реалния живот. Но съм сигурна, че за всеки млад автор е чест да получи наградата за българска фантастика „Гравитон”, учредена през 1990 година от писателя Любен Дилов. Никак не е случайно, че точно с „Пропуснатият шанс” започва поредицата с избраните съчинения – тази книга е своеобразен жест, послание и предизвикателство към младите писатели, защото е и един от най-елегантните „учебници” по стилистика в цялата световна литература. А що се отнася до сюжета и симбиозата между компютъра и твореца, то нека талантът бъде с нас!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23