Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Индустрия ли е културата?

БНР Новини
Доцент д-р Анна Кръстева
Снимка: БГНЕС

Днес по случай Международния ден на Франкофонията в зала „Изток“ на Народното събрание беше организирана конференция на тема „Култура, иновации, развитие. Франкофонски практики“. Форумът акцентира още веднъж върху нарастващото значение на културата като динамичен сектор с възможности за развитие и фактор за благоденствието на гражданите в Европейския съюз.
Заетите в творческите индустрии вече създават 4,4% от европейския брутен продукт. Това е сериозен повод да се обсъдят възможностите за обмен на артистични практики – сподели за слушателите на БНР в предаването „Артефир“ доцент д-р Анна Кръстева – председател на Асоциацията на носителите на френския Орден на Академичните палми.
Френският език и френският цивилизационен опит винаги са играли ролята на мост между културите. Затова и съвсем естествено Френският институт в България, Групата на франкофонските посланици в София и Българската секция на Асоциацията на носителите на френския Орден на Академичните палми са активни партньори на Народното събрание на Република България и Министерството на външните работи в осъществяването на Международната конференция „Култура, иновации, развитие. Франкофонски практики”.
В приветствието си към участниците в конференцията председателят на Парламента Цецка Цачева отбеляза: Целта е да стегнем нашите редици за по-решително отстояване на франкофонските идеали в ежедневието, като работим за насаждане на култура на демократичните ценности, на толерантност, солидарност, взаимно изслушване и диалог.
Заместник-министърът на външните работи Катя Тодорова посочи, че през последните години в международната общност се е оформил консенсус, който вижда културите като основен елемент на устойчивото развитие, както и за основен фактор за борба с бедността и сплотяване на социалните слоеве.
В конференцията участва и посланикът на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан, който коментира: Франкофонията е вектор на комуникация, но и съвкупност от ценности, стратегии и политики.
Кметът на София Йорданка Фандъкова изрази задоволство, че София е домакин на такава престижна проява и посочи, че по отношение на творческите индустрии София се нарежда в непосредствена близост до европейските стандарти. Тя отбеляза, че София е дългогодишен член на асоциацията на франкофонските столици и съобщи, че следващата седмица й предстои среща с кмета на Париж.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23