Мислите, че това е невъзможно? Земята да се омъжи за Небето, и обратното - Небето да се ожени за Земята? Много бъркате. Възможно е. Стига да познавате Киа Тумба. Той живее в Африка и е син на вожда на африканско племе. Всички момичета от племето мечтаят да станат съпруги на Киа Тумба, само Киа Тумба мечтае за съвсем друго - да се ожени за дъщерята на Слънцето и Луната. Право да ви кажа, дъщеря им е прекрасна, но е доста поразглезена. И няма ни най-малка представа, че човек от земята е влюбен в нея до уши. Наистина до уши. Момъкът Киа Тумба е влюбен съвсем до краен предел. Не спи, не яде, по цял ден и по цяла нощ броди из Африка, а там какво ли няма – джунгли има, пустини има, много места за бродене има, но да не се отплесваме! Киа Тумба място не може да си намери и въздиша ли въздиша. В Африка въздишането е признак на поболяване от любов. И ако продължи твърде дълго, може да бъде изнервящо за околните. Въпреки че там животните са много търпеливи - и жирафите са търпеливи, и орлите, и зебрите, и слоновете, и маймуните, и крокодилите - и всички други африкански животни се търпеливи, все пак всяко търпение си има граници. Затова упорството на Киа Тумба да си вземе за жена тъкмо дъщерята на Слънцето и Луната и ничия друга дъщеря започва да идва в повече на всички в Африка. Да не забравяме, че този континент е на екватора и се намира доста близо до Слънцето, то затова е такава жега там. Да де, но ако беше толкова лесно, всеки щеше да пътува до Африка, за да се жени за дъщерята на Слънцето, нали така! Но пак се отплеснахме! С една дума, по-точно с две думи: голяма каша!
Киа Тумба и дъщерята на Слънцето и Луната, хайде моля!
Хайде, моля, но не бързайте нито с „хайде”, нито с „моля”!
Защото в тази африканска народна приказка има и една жаба. Ква! Тя е умна и усърдна. Освен това е жаба, която обича накрая доброто винаги да побеждава, макар и с големи жабешки усилия.
Така че слушайте! За да повярвате, че всичко е възможно!
В новата премиера на Радиотеатъра за деца „Дъщерята на Слънцето и Луната” взеха участие:
Автор на драматизацията - Яна Добрева
Участваха артистите: Йоанна Темелкова, Петя Силянова, Сава Пиперов, Илия Добрев, Светослав Добрев, Никола Стоянов, Николай Антонов, Евгения Ангелова, Владимир Зомбори, Александър Хаджиангелов.
Музикално оформление - Валя Бояджиева.
Режисьор - Бианка Бенковска.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg