На 3 април у нас се появи ново издание – „Невероятните истории на съкровищата на България”. То не е научно, адресирано е към детската публика и, както можете да се досетите, е илюстрирано с красиви рисунки. Книжката излиза дни преди откриването на голямата изложба в Лувъра „Епопеята на тракийските царе: Археологически открития в България”.
Намирането на съкровища понякога е случайно, забавно, а и тъжно. Такава например е историята на 13-те златни предмета с общо тегло над 12 кг, открити край село Вълчитрън в Северна България през 1924 година. Ето как започва тя в книжката: Имало едно време едно прасе, което в продължение на една година се хранило от масивна златна купа на 3600 години... Прасчо обаче свършил добра работа, защото, докато се хранел, я излъскал от едната страна и станало ясно, че съдът е златен. Но няколко предмета от съкровището пострадали – части от тях били изрязани, за да бъдат продавани на парче – например за златни зъбни коронки. И все пак, Вълчитрънското съкровище и днес блести с великолепието си, нещо повече – то няма аналог в света.
Илюстрациите са от книгата „Невероятните истории на съкровищата на България”
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg