Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971 г., когато случайно е открит по време на обработка на земята. Плугът на един от земеделските работници попада в керамична пещ, което води до стартирането на археологически разкопки.
Археологът Богдан Султов е първият, който идентифицира обекта като част от римската епоха. В периода между 1971 и 1982 г. той ръководи мащабни разкопки, които разкриват впечатляваща картина за живота и занаятите в региона. Откритията сочат, че това не е било просто земеделско имение, а голям керамичен център, функционирал през I–III век.
Благодарение на работата на Султов и неговия екип, днес Античният керамичен център е разпознат като ключов археологически обект в района. Историческият музей – Павликени активно работи за популяризирането му, стремейки се да привлече повече посетители и да представи богатото културно наследство на региона.
Чрез различни инициативи, изложби и образователни програми, музеят цели да запознае обществеността с важността на този керамичен център и да подчертае ролята му в икономическия и културен живот на римската епоха. Разкопките, макар и прекъснати със смъртта на Султов през 1982 г., оставят безценни свидетелства за развитието на керамичното производство в древността, които и до днес будят интерес сред историци и археолози.
Античният керамичен център край Павликени продължава да бъде изследван и развиван като културна дестинация, която свързва миналото с настоящето, предлагайки на посетителите уникален поглед към занаятите и живота на хората в древността.
Слушайте!
Преводите на проза от африкански страни – романът "Жени, лишени от търпение" на камерунската писателка Джаили Амаду Амал. За културните различия, правата на жените и еманципаторния потенциал на образованието. С участието на преводача Зорница Китинска и Мария Чунчева – редактор. Чуйте предаването в звуковия файл. Снимка – БНР
На 5 февруари отбелязваме 105 години от рождението на една от най-обичаните български детски писателки – Леда Милева. Поетеса, преводач, общественик, тя остави дълбока следа в културната история на България със своите творби, изпълнени с топлина, мъдрост и обич към най-малките. В специалното издание на рубриката "Архивите са живи" звучи гласът..
Да мяташ фолк екзотиката между острите зъби на кръвожадните жанрове, за да чуеш (и видиш) кой от тях в чий хоризонт ще се удави, отдавна не е нещо ново и от експеримент залегна трайно в репертоара на редица групи от различни краища на света. Сред най-умелите майстори на тая весела и забавна бод-тропоска са швейцарските пионери "Елвейти"..
В моноспектакъла "Доброто тяло" актрисата Аделина Петрова и режисьорката Анастасия Събева изследват на какво е готова една актриса, за да спечели кастинга за мечтаната си роля, кастинга в любовта или просто в живота? Какви неща вълнуват актрисата зад кулисите, когато не я виждаме, и какви неща вълнуват обикновената жена, която всъщност..
Френският артист Стефан Патрик Моасе - Zaïzaï, журналист по професия, живее в България от години, женен е за Мария Касимова-Моасе, учи усилено български език и обича страната ни. Неговата първа изложба – експозиция от колажи, озаглавена "В главата ми" , бе открита на 9 януари и продължи до 25 януари в столичната галерия "Ракурси". Стефан..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg