Всяка година през април, щом навън се раззелени, естествено настъпват и Зелените дни. Празниците ни напомнят по интересен и забавен начин колко полезно е да живеем здравословно, да пазим околната среда, каква миниатюрна част е човекът от света на Голямата Природа. А колко бързо и колко много може да й напакости?!
Всеки ден информации за незаконна сеч, изливане на бетон върху дюни, навлизане на безпощадно криворазбрано предприемачество в защитени зони. Последвано от лицемерно оправдание, че районът може да процъфтява, да се отворят нови работни места, но-видите ли – тук се появяват спънки...
Предприемачеството е вид икономическа култура. Разумният подход, внимателното вглеждане в околната среда и нейното богатство от природни и културни дадености може да е дори многократно по-печеливша формула, стига да има знания, балансът, уважението към общочовешките ценности. В тях се включват и онези елементи, без които животът би станал невъзможен: чист въздух, вода, земята, която ни храни...Някога, преди много, много хилядолетия, първобитният човек обожествявал великите стихии. Стараел се да спечели тяхното благоволение. Посветил им празници, подредил ги в народен календар на традициите, нарекъл им песни, създал кръшните хора...
Стъпките, останали от древността, продължават да докосват земята като молитва: съкровени желания, закодирани в устрем и ритъм. Където има българи по света, колкото и напред да е развитието на технологиите в тези страни, кодът на танца ни свързва в една невидима, но много здрава нишка на паметта.
Няма как и другите да не почувстват тази изумителна сила. Затова и на 25 април в Брюксел най-голямото българско хоро привлича с магичния си темперамент не само българите, дошли да се хванат ръка за ръка, но и останалите хора, от близки и далечни страни, които случаят е събрал в този момент.
Пътищата на паметта... Често се преплитат със съвременното ни битие по странен и неочакван начин. Устремени към Европа, на тръгване от София към Калотина, винаги искаме да стигнем крайната точка по-бързо. Искаме широки и гладки пътища, скоростни магистрали. И тук се появяват археолозите. Започват спасителни разкопки. Земните недра щедро поднасят изненади. И – магистралата забавя своя ход... Бави и нас. Дали?! Кой е успял да се справи с времето?! Да го победи?!
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg