Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Магията на камерната песен”: Вълшебството на немската романтична поезия - Клеменс Брентано в песните на Рихард Щраус

Клеменс Брентано
Клеменс Брентано (1778-1842) е от кръга немски поети и философи, които утвърждават немската романтична школа. В Гьотинген, заедно с Ахим фон Брентано, събира и издава немска народна поезия в прекрасния сборник „Вълшебния рог на момчето”. Поетичният му дар се отличава с фантастично въображение и необичаен начин на изказ, продиктуван от общуването с народната поезия.
През 1818 г. Рихард Щраус събира част от обширното поетично творчество на Брентано в песенния цикъл опус 68. Щраус излиза от немската песенна традиция на IX в. и нагазва в по-драматични пространства. През 1933 г. оркестрира една от песните - „Песен на жените”; останалите оркестрира през 1940 г. Стимул за това е Виорика Урсулек - съпруга на диригента Клеменс Краус, негова, на Рихард Щраус, предана изпълнителка. Цикълът рядко се изпълнява цялостно - причината е, че трудно се намира певица, която да владее добре и стремителните колоратури (напр. в песента „Амур”, и драматичните речитативи („Песен на жените”). Диана Дамрау е певицата, която звучи в предаването - с Мюнхенска филхармония под диригентството на Кристиан Тилеман. Песента „Амур” излъчваме във варианта за пиано - с Еда Мозер: без пищния оркестров колорит още по-ярко проличава сложната колоратурна тъкан на песента.

4 май


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05