В празничния неделен ден в новата ни поредица „Рецитал“ ви предлагаме запис от соло-концерт на британския пианист Кристиан Блекшоу от 17 юни през 2014 година на фестивала в Олдебург в английското графство Съфолк. Фестивалът има световна известност. Първото му издание е било през 1948 година.
Кристиан Блекшоу е роден на 18 януари 1949 г. в Чешир. Завършва със златен медал Манчестърския кралски колеж при Гордън Грийн, след което продължава обучението си в Лондонската кралска академия. Той е първият британски пианист, който се учи и в Русия – в Петербургската консерватория. Там негов преподавател е Мойсей Халфин.
Има ред награди от големи клавирни конкурси – в Неапол, „Ван Клайбърн“ в Тексас, и „Чайковски“ в Москва. Кариерата му е белязана с големи успехи по световните музикални сцени и в партньорство с диригенти като сър Саймън Ратл, Юрий Темирканов, сър Невил Маринър, Джанандреа Нозеда, Валерий Гергиев.
В личния си живот Кристиан Блекшоу има три големи радости – това са трите му дъщери, но и една голяма загуба, която променя и пътя му на музикант. След като съпругата му умира от рак, Блекшоу спира да концертира за дълго време. Завръща се на сцената едва преди няколко сезона и получава феноменални рецензии от критиката и безкрайни аплаузи от публиката за интегралното си изпълнение на сонатите на Моцарт. За последния му концерт с моцартовите сонати в Бристол през сезона 2009 - 2010 г. „Би Би Си Мюзик мегазин“ отбелязва, че това е най-добрата интерпретация на Моцарт от много време. Следващият сезон е неговия триумфален дебют с Берлинската филхармония и турне в Токио, концерти в големите лондонски зали. След рециталите в Угмор хол през 2013 година започва издаването на поредица от компактдискове с документалните записи на инеграла Моцартови сонати за пиано. „Магически“ и „вълшебни“ са епитетите, с които критиката реагира на появата им.
Според биографите му днес той си сътрудничи с най-големите оркестри в Европа, а географската карта на концертите на Блекшоу е голяма колкото картата на света – от Америка до Австралия.
В „Рецитал“ по програма „Христо Ботев“ на 24 май от 23 часа Кристиан Блекшоу ще слушаме с музика на Моцарт, Бетовен и Шуберт.
1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..
В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..
"Парижки нощи" е не само най-новият балетен спектакъл, който ще бъде представен днес и утре (29 и 30 април) по повод Международния ден на танца на сцената на Държавната опера в Стара Загора, но е и първото голямо балетно събитие, включено в празничната юбилейна програма, посветена на 100-годишнината на този престижен български оперен театър...
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха Амнерис, Ебили, Азучена, Розина, Танкред, Сантуца, принцеса Де Буйон в "Адриана Лекуврьор", Леонора във"Фаворитката" или пък Адалджиза в "Норма". В съботната вечер (26 април от 20 часа) ще си..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg