24-ти май се чества в Русия като Ден на славянската писменост и култура. В празничния ден венци и цветя отрупаха паметника на светите братя Кирил и Методий в Москва, където десетки българи дойдоха за да се поклонят пред делото на първоучителите. От руската столица предава нашият кореспондент Васко Михайлов.
В най-голямата страна, която пише на кирилица, 24-ти май се отбелязва официално едва от 1991 година. По традиция представители на славянските страни и днес се събраха край паметника на светите Кирил и Методий в центъра на Москва. Венец от името на Българското посолство поднесе извънредният и пълномощен посланик в Русия Бойко Коцев, който в словото си каза, чекирилицата е създала особени връзки и отношения между България, Русия и другите славянски страни, които са неподвластни на времето и на съвременните предизвикателства. Сред участниците в тържествената церемония беше и министърът на икономиката Божидар Лукарски, който утре ще има срещи в руското министерство на икономическото развитие. Днес българи и руснаци отбелязват заедно един светъл празник, каза за БНР Галина Боголюбова, президент на руския Славянски фонд: „Русия наследи този празник от България. Ние сме благодарни на българския народ, че е успял през вековете да съхрани и пренесе паметта за Кирил и Методий и да ни научи и нас, останалите славяи, да почитаме тяхнато дело, защото именно светите равноапостоли приобщиха многомилионните славянските народи към световната цивилазиция и култура”, каза Галина Боголюбова. 24 май е единствения в Русия държавно-църковен празник. Руският патриарх Кирил отслужи тази сутрин литургия в храма Христос Спасител и оглави кръстния ход до паметника на светите братя Кирил и Методий. Празникът продължи с тържествен концерт на Червения площад.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg