Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роберт Шуман – най-романтичният сред романтиците

Онова, което приковава вниманието при задълбочено четене на написаното от Шуман – лични дневници, автобиографични записки, кореспонденция, литературни и критически есета, е невероятната им наситеност на противоречиви щрихи – това е началото на увода към прекрасната книга на Андрей Букурещлиев за гениалния композитор. И по-нататък: И така, кой е Шуман? Той сам ни насочва, той, който толкова остро е усещал своята нееднозначност, олицетворена в Евзебий, Флорестан и Раро, техният помирител – Шуман е всички тях – това са някои от Давидсбюндлерите, създаденото от Шуман тайно сдружение – повече от тайно, защото, както той признава, то съществуваше само в ума на своя създател.
Шуман преминава като метеор през краткия си 46-годишен живот – така наситен на събития и творчество, сякаш е епоха. Всъщност, той Е епоха. Епоха, която започва със синовно преклонение пред волята на майката, която е избрала сигурна професия за сина си – и той става студент по право. Кратко студентстване и – признание, пълно с почит и любов към майката: пътят му ще е различен от професията на юриста. Следва мъчително избистряне, търсене на точното призвание сред бушуващите в надарената му природа страсти – слово или музика; пианист или композитор?
Последното сякаш съдбата сама решава: през пролетта на 1832 година ръката му се парализира и, въпреки отчаяните опити за лечение, единият пръст си остава в това състояние. Шуман няма да стане виртуоз. Светът печели гениален композитор.
Животът на Шуман преминава през периоди на душевни сривове и подем. Всеки от тях отбелязва и нов творчески изблик. Отделна епопея е безсмъртната любов на Роберт и Клара Вик и опитите на бащата Вик да пречи на единението на влюбените. Отново победа и творчески подем! И така – почти до края – в 1856 година.
Предаването няма да разказва хронологически биографията му. В него, наред с музика от Шуман – клавирна, симфонична, ораториална, ще прозвучат и цитати от книгата на Андрей Букурещлиев, щрихи към предлаганата музика.

14 юни, от 19.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42