Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Сава Димитров (кларинетист): Не изпълних мечтата на мама, изхвърлих челото през прозореца

БНР Новини
Кларинетът - обща съдба на три поколения от едно семейство:проф. Сава Димитров, проф. Димитър Димитров, проф. Сава Димитров

Той е роден с късмет, но не е хвърлен на смет. Расте в хубав софийски дом, пакостник от висока класа е и е голямата грижа на мама. От всяка съседна стая чува музика. Съдбата му е отредила, както дядо си и баща си, и той тайничко да вземе кларинета и да потърси „своите“ звуци от него. Така и дядо му Сава Димитров преди около век, започвайки със свирка двоянка, стига до върховете на изкуството на кларинета и става първи професор у нас по този инструмент – негов ученик е дори проф. Петко Радев. Така баща му Димитър Димитров, на когото пък фамилията е отредила да бъде пианист и неговата майка седи неотлъчно до пианото, докато той се упражнява, решава в седми клас, че кларинетът – това ще е съдбата му. Така и той, внукът Сава Димитров разбива в буквалния смисъл мечтата на майка си да бъде виолончелист. Просто изхвърля челото през прозореца. Кажете, че няма съдба, дори ако я наречем в случая „фамилна обремененост“. Сега проф. д-р Сава Димитров вероятно е най-младият професор в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ и ако го попитате кои са имената на най-успелите ученици на фамилията, ще чуете най-точния отговор. Как кои? Те са всички, които са били, сега са и ще бъдат на ключовите позиции на кларинетистите във всички български, а и в много чужди оркестри.С лекота се говори с толкова откровен, сърдечен и ерудиран музикант. Без поза, без висотата на „аз – професорът“. Един млад, отдаден на музиката и по-младите си колеги човек. Един преподавател, който се гордее с това, че няма свой ученик, който да не му е приятел. Един приятел на своите студенти, който им е подарил всички нови, скъпи маркови костюми, останали след ранната смърт на баща му. Защото те ще им служат в бъдещите успешни изяви на сцената.

Питам го: Вие имате син, Димитър?

Отговорът е положителен.

Питам го: а той с какво ще се занимава?

С каквото той си поиска!

Предаването включва ценни музикални записи на проф. Сава Димитров, проф. Димитър Димитров, проф. Сава Димитров – внук, заедно с колеги и приятели.

петък, 12 юни, от 23 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50