Френският парламент одобри спорен проектозакон за разузнаването, който разширява правата на разузнавателните служби. Текстът беше гласуван точно в момента на скандала, избухнал след разкритията, че САЩ са шпионирали френски президенти.
Националното събрание на Франция даде окончателно зелена светлина на проектозакона за разузнаването. Текстът беше подкрепен от мнозинството от социалистите и дясната опозиция, докато радикалният "Ляв фронт" и повечето еколози гласуваха против.
Законът беше спешно разработен след атентатите в Париж през януари с главната цел да се дадат повече средства на разузнаването за борба срещу тероризма, но срещна сериозен отпор заради ограничаването на много лични свободи. Текстът предвижда правото без съдебно разрешение да бъдат подслушвани заподозрени лица със средствата на новите технологии, създаване на т.н. "черни кутии" за филтриране на комуникацията в интернет и следене на обкръжението на потенциални терористи.
Вотът очевидно не беше повлиян от вчерашната дипломатическа буря след разкритията, че САЩ са подслушвали френски президенти. По време на дебатите френският вътрешен министър Бернар Казньов увери, че няма връзка между шпионските практики на САЩ и новия закон. Въпреки това стотина депутати се готвят да сезират Конституционния съд.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg