Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стенописи в софийските подлези

| обновено на 29.06.15 в 13:16 БНР Новини
Студентите от Националната художествена академия създават своите стенописи в подлезите на Подуяне
Снимка: НХА
Студенти от Националната художествена академия преобразиха два от подлезите на бул. „Ботевградско шосе“.  Осем дипломанти от специалност  „Стенопис“ изрисуваха двата подлеза на Подуяне под ръководството на проф. Боян Добрев. Всеки един от тях реализира своя предварително подготвен проект съобразен с архитектурата, използвайки интересна визуална комуникация.
Модерните стенописи създават нова енергия и настроение и дори предизвикват усмивки сред минувачите. Студентите са убедени, че хората вече няма да имат потискащо усещане като преминават през тези естествени кръстовище на града. Те се надяват също така произведенията им да бъдат запазени и оценени от жителите на София.
Проектът „Подлезите на Подуяне“ е част от програмата „Събития на столичните райони“ на Столична община. Инициативата подкрепя млади творци в тяхната нелека задача да осмислят по нов начин градската среда на Подуяне и активния контакт на гражданите в тези обществени места.
Студентите от специалност „Стенопис“ на Националната художествена академия са заредени с нови идеи и очакват предложения и от други райони на столицата, които да превърнат в нови културни пространства и привлекателни части от нашия град.
Проф. Боян Добрев и студентите Вероника Парашкевова и Виктория Ризова разказаха в „Артефир“ как младите художници преобразяват градската среда. Ще разберете още и за създадените от тях стенописи в подлезите на Подуяне и 199-то училище "Свети апостол Йоан Богослов" в столичния квартал „Левски“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41