Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трайкам си и си гледкам животеца

Интересен случай са думите, които по форма са умалителни, а всъщност назовават съвсем различни предмети и явления - една от тях е глухарче
• Това си „правкат“ по отколешна традиция много от нас, но не за него иде реч, а за умалителността в българския език. Тя е най-силно застъпена при съществителните имена, но съществува и при другите части на речта (тичкай бързичко да те цункам по розовичките ушенца). С умалителни думи и форми назоваваме не само по-малките неща, но изразяваме и отношение (човече с дребна душица, вчерашно докторче, прелестно краче). Интересни са и онези думи, които по форма са умалителни, а назовават съвсем различни предмети и явления (жабка, кебапче, луничка,стълбица, глухарче).За умалителността и нейното място в речта ни разговаряме с доц. Ваня Зидарова от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
• „Езикови справки по радиото“ – има ли разлика между „респект“ и „уважение“.
• „Забравете тази дума“ – от коя дума или съчетание можем да се лишим, казвате вие, уважаеми слушатели.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27