Френският президент Франсоа Оланд заяви, че гръцкият референдум по предложенията на международните кредитори е суверенен избор на гръцкия народ дали да напусне еврозоната. Оланд подчерта, че Гърция е демократична държава и хората имат право да решат своето бъдеще.
Френският държавен глава заяви още, че Франция винаги е на разположение за подновяване на преговорите с Гърция и че все още е възможно постигане на споразумение с кредиторите. Той подчерта, че френската икономика е силна и няма причина да се страхува, независимо от изхода на референдума в Гърция.
Междувременно испанският министър на икономиката Луис де Гиндос Хурадо заяви, че се надява Гърция да сключи споразумение с кредиторите преди вторник, когато изтича програмата за помощ за Атина.
Все още има време. Втората програма за Гърция изтича в полунощ във вторник, което означава, че имаме още 2 дни и мисля, че все още може да се проведат преговори, посочи Хурадо в интервю за испанското радио "RNE".
Междувременно британският премиер Дейвид Камерън заяви, че според него Гърция трудно ще остане в еврозоната, ако гърците не приемат предложенията на международните кредитори на предстоящия референдум. В интервю за Би Би Си Камерън призова за постигане на споразумение между Атина и кредиторите в името на стабилността на Европейския съюз. Той посочи още, че кризата показва необходимостта от по-голяма гъвкавост на блока.
Русия изрази безпокойство, че гръцката дългова криза може да има отрицателно въздействие върху целия Европейски съюз. Това обяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс. Той допълни, че Москва наблюдава много внимателно развитието на обстановката в Европейския съюз в контекста на финансовата криза в Гърция.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg