Българите в чужбина да могат да гласуват на референдуми. Това предвижда Законът за референдумите, който влиза на второ четене в Народното събрание.
След като Законът за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление бе приет от комисията по правни въпроси в края на юни, парламентът ще го разгледа на второ четене тази седмица. Прието бе за свикване на референдум да бъдат необходими 400 000, вместо сега необходимите 500 000 подписа. Депутатите приеха, че предложението, което е предмет на референдум, се счита за прието, ако в гласуването са взели участие не по-малко от 40 процента от гражданите с право на глас и с "да" са отговорили повече от половината от участвалите в референдума. Гражданите в чужбина също ще могат да участват в референдума.
Парламентът ще одобри и процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидат за подуправител, ръководител на управление "Банков надзор", на кандидат за подуправител на Управление "Банково" и на кандидат за подуправител, ръководител на Управление "Емисионно" на БНБ. Депутатите ще обсъдят и правилата за предлагане на кандидати, както и бъдещото изслушване на кандидатите за омбудсман на Република България.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg