Музеят на бойната слава в Ямбол се радва на засилен интерес през последните месеци. В колекцията има както редки военни експонати, така и архивни документи с изключително историческо значение.
Музеят беше открит преди две години и се намира на мястото на бившето военно поделение, известно като "пионерските казарми". В експозицията, която се обогатява непрекъснато, са представени всякакви видове оръжия, военни униформи, много фотоси и документи. Последният експонат е щурмови хеликоптер МИГ-24, произведен в Русия за войната в Афганистан и няколко десетилетия е част от въоръжението на българската армия. Най-голям интерес обаче продължава да предизвиква един от шестте запазени в света танкове - Як-Панцер-4, разказва директорът на музея, подполковникът от резерва Милчо Начев:
Германците са го използвали за борба с танковете и за това е наречен "танкоубиец". Извеждали са го на предната позиция за стрелба с право мерене. Тъй като е по-нисък, по-лесно се е маскирал и е бил "танкоубиец" на руските танкове.
Над 1500 са посетителите само от началото на годината. Цената за ученици и студенти е 2 лева, но всички могат да се възползват от дните на отворените врати, които Общинският музей организира около всички официални празници.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg