Тази седмица Запазена марка „Радиотеатър“ ви предлага поредицата „Американски романи“. От Стайнбек през Фицджералд и Хемингуей, до Колдуел. Не става дума за хронология, а за силни, ярки произведения. И така:
На 3 август, петнайсет минути след полунощ, слушайте „За мишките и хората“. Позволявам си пристрастието към този великолепен, човечен роман за приятелството и безусловната любов. Както и към радиореализацията му, в която участват гласовете на Апостол Карамитев, Никола Анастасов и Лео Конфорти. Режисьор на постановката е Николина Томанова.
На 4 август по същото време ще излъчим радиоварианта по романа „Великият Гетсби“ от Франсис Скот Фицджералд – писателят, който твърди: „Толкова е лесно да бъдеш обичан; толкова трудно е да обичаш“. Постановката е от 1979 година. Участват артистите: Славка Славова, Николай Бинев, Йорданка Кузманова, Петър Петров, Васил Стойчев, Николай Бисеров и Димитър Иванов. Режисьор – Пенка Захова.
На 5 и 6 август ви предлагаме да слушате първа и втора част на радиодраматизацията по едноименния роман на Ърнест Хемингуей „Да имаш и да нямаш“. В среднощната тишина ще прозвучат гласовете на Наум Шопов, Петър Слабаков, Иван Кондов, Иван Андонов, Виолета Бахчеванова, Лили Райнова, Асен Кисимов, Живко Гарванов, Досьо Досев. Автор на драматизацията и режисьор на постановката е Георги Аврамов.
В петък, 7 август, поредицата „Американски романи“ завършва със „Земя на страдание“ – от Ърскин Колдуел. Автор на драматизацията е Мария Христодорова. Режисьор на постановката – Мария Нанчева. Участват артистите: Николай Бинев, Вълчо Камарашев, Пепа Николова, Антон Горчев, Лора Кремен, Жана Стоянович, Мара Чапанова, Силва Аврамова, Цонка Великова, Александър Тончев, Славелена Майноловска и Димитър Бозаков.
Приятно слушане!
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg