В неделната вечер Ви предлагаме рецитал на голямата оперна певица Елена Образцова и Важа Чачава от Фестивала „Руска зима“ през 1989 г. Това са познати руски романси от Пьотр Илич Чайковски.
Фестивалът на изкуствата „Руска зима“ се провежда в Москва, в Кремъл и Болшой театър всяка година от края на декември до началото на януари. За първи път е бил организиран от Московската филхармония през 1963 година.
Елена Образцова е оперен артист, поставян редом с великия Шаляпин. За съжаление тя ни напусна в началото на 2015 година. Ще бъде запомнена с ненадминатите й интерпретации от мецосопрановия репертоар и участията й със съвременна музика. Пяла е в руската премиера на операта от Бритън „Сън в лятна нощ“. През 1981 г. след концерт в Лондон един критик отбелязва следното: в яркочервения костюм, а ръцете й в молитвен жест, освен мощната проекция на силно драматичния й глас, тя насочваше мислите на слушателя към древногръцката трагедия. Дебютира през 1975 г. в Ню Йорк, като солист на Болшой театър, а през следващия сезон в Метрополитън опера е наградена за ролята си на Амнерис от „Аида“ на Верди с 15 минутни овации.
Елена Образцова е родена в Ленинград. Детството й е тежко и е белязано с неизличаващия спомен от преживяната обсада на града. През 1943 баща й е изпратен на фронта, а женското население е евакуирано в малко населено място в областта Вологда. След войната нейният талант е забелязан от рано и тя започва уроци по пеене.
Още от пет годишна прекарва по цели дни, пеейки различни мелодии и с голямо увлечение стои дълги часове пред радиото. Музиката и изкуствата присъстват трайно в живота на цялото й семейство. Баща й е инженер, но свири на цигулка и пее. След връщането си от командировка в Италия веднъж той носи плочи на Джили и Карузо. Неговата малка дъщеря е безкрайно впечатлена и тези велики италиански певци веднага печелят сърцето й.
До 1948 година Елена Образцова пее в детския хор на Ленинград, а 10 години по-късно е приета в Ленинградската консерватория. Бъдещето й е предопределено от съдбата. През 1962 година тя печели двата златни медала на конкурси в Хелзинки и Москва. Своя дебют като Марина Мнишек в „Борис Годунов“ от Мусоргски прави в „Миланската Скала“ с Болшой театър, а през 1970 година става лауреат на конкурса „Чайковски“ в Москва. За младата певица е изключително престижно да си партнира с Лучано Павароти и Джон Съдърланд като Азучена в „Трубадур“ на Верди в театъра на Лос Анджелис. През 1978 година Елена Образцова прави незабравимия образ на Кармен с Пласидо Доминго като Дон Хозе във филма на Франко Дзефирели. Призната е за най-добрата изпълнителка на тази роля в света. Големият режисьор в интервю споделя, че „шокът“ в неговия живот е „явлението“ Елена Образцова. Веднъж, когато била в Испания певицата отишла да посети корида. Тя споделя, че това жестоко зрелище й е помогнало, не само да проникне в света на героинята от „Кармен“, но и философски да изгради правилно отношение към живота.
Благодарение на записи, нейната репутация във Великобритания предшества дебюта й в Ковънт Гардън през 1981 година, където тя повтаря Азучена в продукцията на режисьора Лукино Висконти. А след успеха на тримата тенори през 1990 г., Образцова се присъединява към Рената Ското и Илеана Котрубас и правят формацията „Трите сопрана“.
Елена Образцова има много богат репертоар от над 40 оперни партии, заедно с това има подчертан интерес към кантатно-ораториалната и камерната музика. Пяла е Вивалди, Брамс, Прокофиев. Като постоянна част от репертоара й са руските романси от Чайковски, Глинка и Рахманинов. Повече от 30 години неин дългогодишен партньор на сцената е пианистът Важа Чачава. Той е грузинец. Двамата се запознават в Испания, на конкурс, където Чачава акомпанира на друг изпълнител. Скоро след това той се мести от Грузия в Москва и съвместната им работа е била много ползотворна. Той не е акомпанятор, казва певицата, а истински съзидател на музиката. На сцената постигали пълно единодушие, но на репетициите не било така. Там спорили до накърняване на достойнството. Въпреки всички критики, певицата винаги подчертавала, че Важа Чачава бил много интересен и необикновен човек.
26 юли, неделя, 23 часа
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg