Десетки хиляди имигранти от Албания, Косово и Черна гора са пристигнали през последните месеци в Германия и искат политическо убежище. Германските политици обмислят как да спрат натиска от този регион, като сред предложенията е въвеждане отново на визов режим за тях и отваряне на имигрантски коридор за хора с търсени професии.
Албания, Косово и Черна гора да бъдат обявени за сигурни държави, също както Сърбия, Босна и Македония, за да се спре потокът на бежанци, искащи убежище в Германия. Това обмислят политици от повечето германски партии. Дебатите се подсилват и от факта, че дори и да имат право да поискат убежище в Германия, граждани от Албания, Черна гора и Косово нямат шанс да бъдат одобрени като бежанци поради несъществуваща опасност за тях в родината им.
Премиерът на Хесен Фолкер Буфие предложи вместо парична помощ на чакащите за статут пришълци от Западните Балкани да се предоставят само предметни помощи. Според него един учител в Черна гора получава като кандидат-бежанец в Германия за пет месеца няколкогодишната си заплата и това привлича масата имигранти. Други политици настояват за връщането на визовия режим със страните от Западните Балкани, за да се спре потокът.
Премиерът на провинция Баден-Вюртемберг Винфрид Кречман пък предлага да се въведе улеснение за приема на хора от този регион, които имат търсени в Германия професии, като даде за пример най-вече медицинския бранш – лекари, сестри, болногледачи, гледачи на възрастни хора.
Ако създадем имигрантски коридор за хора с желани от нас професии, това ще облекчи натискът на бежанци от тези страни, посочи той и подчерта, че Западните Балкани принадлежат към Европа и трябва да бъдат стабилизирани.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg